| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Udzielanie urlopu nauczycelom i nauczycielom akademickim

Udzielanie urlopu nauczycelom i nauczycielom akademickim

Nauczyciel korzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich i zimowych. Jeśli zdarzy się tak, że nauczyciel zachoruje w trakcie trwania swojego urlopu, należy mu się urlop uzupełniający w wymiarze 8 dni.

Odmienna zasada obowiązuje w placówkach nieferyjnych. Nauczyciele zatrudnieni np. w przedszkolu, którzy korzystają z urlopu dla poratowania zdrowia, są pozbawieni prawa do urlopu wypoczynkowego wyłącznie w przypadku korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia przez cały rok kalendarzowy, np. przez cały 2010 r. Samo korzystanie przez nauczyciela placówki nieferyjnej przez 6 miesięcy z urlopu dla poratowania zdrowia (3 miesiące w 2010 r. i 3 miesiące w 2011 r.) nie powoduje żadnych ograniczeń w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego zarówno za rok kalendarzowy, w którym rozpoczął się urlop dla poratowania zdrowia, jak i za rok, w którym zakończył się ten urlop. Okres urlopu zdrowotnego jest bowiem czasem, podczas którego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego.

•  Nauczyciel placówki nieferyjnej nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego podczas trwającego urlopu macierzyńskiego. Czy takie same zasady dotyczą nauczycieli placówek feryjnych?

– Przepisy prawa pracy uznają urlop macierzyński za okres, w czasie którego pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, czy będzie to nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej czy nieferyjnej. Zarówno w jednej, jak i w drugiej pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego.

•  Co dzieje się w przypadku, gdy nauczyciel szkoły podstawowej zachoruje w trakcie roku szkolnego. Jak obliczyć wymiar urlopu, który będzie mu przysługiwał do wykorzystania podczas roku szkolnego?

– Niezdolność do pracy w trakcie roku szkolnego nauczyciela placówki feryjnej nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego, gdyż nauczyciel ten korzysta z urlopu w okresie ferii letnich i zimowych. Natomiast w przypadku choroby przypadającej podczas ferii nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze do 8 tygodni. Ustalenie prawa do urlopu uzupełniającego i jego wymiaru następuje dopiero po zakończeniu roku szkolnego, tj. na dzień 31 sierpnia.

•  W jakim zakresie do nauczycieli akademickich ma zastosowanie Kodeks pracy w przypadku udzielania urlopów wypoczynkowych?

– Ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym określa zarówno wymiar urlopu wypoczynkowego nauczycieli akademickich, jak też okres jego wykorzystania. Nauczyciel akademicki ma prawo do 36 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, który powinien być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych. Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego nabywa w ostatnim dniu poprzedzającym letnią przerwę w zajęciach dydaktycznych, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego. Oznacza to więc, że ww. ustawa kompleksowo reguluje uprawnienia urlopowe tej grupy zawodowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK