| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowe kody tytułów do ubezpieczeń społecznych – nowelizacja rozporządzenia

Nowe kody tytułów do ubezpieczeń społecznych – nowelizacja rozporządzenia

Zmiany w rozporządzeniu dotyczą osób wykonujących pracę na rzecz podmiotów zagranicznych, które na podstawie umowy z zagranicznym pracodawcą same opłacają składki na własne ubezpieczenia, osób pobierających stypendium w okresie odbywania studiów podyplomowych, a także niań, które zostaną objęte ubezpieczeniami od 1 października 2011 r.

Zmiany wprowadzono do załącznika nr 18 do rozporządzenia, który wymienia m.in. kody tytułów do ubezpieczeń.

Wprowadzone zmiany polegają na:

  • rozszerzeniu opisu kodów: 01 25, 01 26, 04 26, 04 28. Zmiana wynikała z konieczności dostosowania opisów tych kodów do stanu prawnego obowiązującego od 1 maja 2010 r., kiedy weszły w życie przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 987/2009 z 16 września 2009 r., dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) Nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE L 284/1 z 30 października 2009 r.).
  • zmianie w opisie kodów: 09 10 i 09 20 w związku z objęciem od 1 lutego 2011 r. ubezpieczeniem wypadkowym osób pobierających stypendium na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w okresie odbywania studiów podyplomowych. Do końca stycznia 2011 r. osoby te podlegały wyłącznie obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i były wykazywane z kodem tytułu ubezpieczenia 09 10.

Zmiany w powyższym zakresie weszły w życie 14 czerwca 2011 r.

Tylko przedsiębiorcy mogą uzyskać od ZUS interpretację przepisów ubezpieczeniowych >>

Do rozporządzenia wprowadzono także nowe kody: 04 30, 04 31 dla osób sprawujących opiekę nad dziećmi na podstawie umowy uaktywniającej w rozumieniu przepisów ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235).
W zależności od ustalonego wynagrodzenia niani płatnik składek (rodzic) będzie zobowiązany sporządzić komplet dokumentów rozliczeniowych oznaczony numerem identyfikatora z zakresu 40-49, obejmujący:

  • deklarację rozliczeniową ZUS DRA wraz z załączonym raportem ZUS RCA lub ZUS RZA z kodem tytułu 04 30 – jeżeli podstawę wymiaru będzie stanowiła kwota nie wyższa niż aktualne minimalne wynagrodzenie, albo
  • deklarację rozliczeniową ZUS DRA wraz z załączonymi raportami ZUS RCA lub ZUS RZA z kodem tytułu 04 30 z rozliczeniem składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia i 04 31 z rozliczeniem składek od nadwyżki ponad kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Zmiana wejdzie w życie od 1 października 2011 r.

Ustawa żłobkowa - zatrudnianie dziennych opiekunów przez gminy >>

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 13 maja 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 109, poz. 633),
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

kadry.infor.pl
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK