| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowe kody tytułów do ubezpieczeń społecznych – nowelizacja rozporządzenia

Nowe kody tytułów do ubezpieczeń społecznych – nowelizacja rozporządzenia

Zmiany w rozporządzeniu dotyczą osób wykonujących pracę na rzecz podmiotów zagranicznych, które na podstawie umowy z zagranicznym pracodawcą same opłacają składki na własne ubezpieczenia, osób pobierających stypendium w okresie odbywania studiów podyplomowych, a także niań, które zostaną objęte ubezpieczeniami od 1 października 2011 r.

Zmiany wprowadzono do załącznika nr 18 do rozporządzenia, który wymienia m.in. kody tytułów do ubezpieczeń.

Wprowadzone zmiany polegają na:

  • rozszerzeniu opisu kodów: 01 25, 01 26, 04 26, 04 28. Zmiana wynikała z konieczności dostosowania opisów tych kodów do stanu prawnego obowiązującego od 1 maja 2010 r., kiedy weszły w życie przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 987/2009 z 16 września 2009 r., dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) Nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE L 284/1 z 30 października 2009 r.).
  • zmianie w opisie kodów: 09 10 i 09 20 w związku z objęciem od 1 lutego 2011 r. ubezpieczeniem wypadkowym osób pobierających stypendium na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w okresie odbywania studiów podyplomowych. Do końca stycznia 2011 r. osoby te podlegały wyłącznie obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i były wykazywane z kodem tytułu ubezpieczenia 09 10.

Zmiany w powyższym zakresie weszły w życie 14 czerwca 2011 r.

Tylko przedsiębiorcy mogą uzyskać od ZUS interpretację przepisów ubezpieczeniowych >>

Do rozporządzenia wprowadzono także nowe kody: 04 30, 04 31 dla osób sprawujących opiekę nad dziećmi na podstawie umowy uaktywniającej w rozumieniu przepisów ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235).
W zależności od ustalonego wynagrodzenia niani płatnik składek (rodzic) będzie zobowiązany sporządzić komplet dokumentów rozliczeniowych oznaczony numerem identyfikatora z zakresu 40-49, obejmujący:

  • deklarację rozliczeniową ZUS DRA wraz z załączonym raportem ZUS RCA lub ZUS RZA z kodem tytułu 04 30 – jeżeli podstawę wymiaru będzie stanowiła kwota nie wyższa niż aktualne minimalne wynagrodzenie, albo
  • deklarację rozliczeniową ZUS DRA wraz z załączonymi raportami ZUS RCA lub ZUS RZA z kodem tytułu 04 30 z rozliczeniem składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia i 04 31 z rozliczeniem składek od nadwyżki ponad kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Zmiana wejdzie w życie od 1 października 2011 r.

Ustawa żłobkowa - zatrudnianie dziennych opiekunów przez gminy >>

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 13 maja 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 109, poz. 633),

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK