| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Tylko przedsiębiorcy mogą uzyskać od ZUS interpretację przepisów ubezpieczeniowych

Tylko przedsiębiorcy mogą uzyskać od ZUS interpretację przepisów ubezpieczeniowych

O interpretację przepisów w zakresie ubezpieczeń społecznych na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mogą się starać wyłącznie przedsiębiorcy (na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II UZP 8/10).

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń >>

Z powyższego wynika, że prawo do uzyskania interpretacji w zakresie ubezpieczeń społecznych przysługuje wyłącznie przedsiębiorcom – taki wniosek można wysnuć z opisanego wyżej postanowienia Sądu Najwyższego. Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dają prawo do ubiegania się o interpretację w ZUS wyłącznie przedsiębiorcom – podmiotom wymienionym w art. 4 ustawy. Oznacza to, że pracodawca niebędący przedsiębiorcą (a więc np. wszystkie jednostki budżetowe, jednostki administracji publicznej, fundacje, stowarzyszenia, szkoły – zarówno publiczne, jak i prywatne, ale działające w ramach systemu oświaty, podmioty prowadzące działalność kulturalną), a w szczególności podmioty wskazane w art. 3 ustawy, a więc prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów, nie mogą występować o interpretację przepisów do ZUS w trybie art. 10 ustawy.

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

kadry.infor.pl

Tagi

ZUS
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »