| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zaległy urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać do 31 lipca - założenia ustawy

Zaległy urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać do 31 lipca - założenia ustawy

Dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego oraz skrócenie okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS przewidują założenia ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych.

Najważniejsze propozycje przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki to:

  • możliwość wykorzystywania zaległego urlopu wypoczynkowego do 31 lipca następnego roku, a nie do 31 marca;
  • umożliwienie organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowania do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych;
  • zmniejszenie częstotliwości przekazywania przez płatnika informacji ZUS RMUA;
  • skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS.

Według resortu dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu umożliwi pracodawcy lepszą organizację pracy, a pracownikowi dogodne zorganizowanie wypoczynku wiosną lub latem.

Przedłużony termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego >>

Z kolei ogólne interpretacje podatkowe zwiększą stabilność prawną firm, związaną z rodzajem wykonywanej działalności gospodarczej, a istotne dla konkretnych branż kwestie będą rozstrzygane w sposób jednolity. Proponowane uprawnienie zwiększy pewność prawną firm związaną z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Propozycje zakładają również zmniejszenie częstotliwości przekazywania przez płatnika ubezpieczonemu informacji o zapłaconych składkach do ZUS i NFZ. Zamiast co miesiąc jak obecnie, będą przekazywane raz na rok lub na żądanie płatnika częściej. Comiesięczny, pisemny obowiązek informowania pracowników o odprowadzanych składkach jest uciążliwy szczególnie dla średnich i dużych firm. Chodzi zwłaszcza o znaczne koszty związane z przygotowaniem i drukiem formularzy ZUS RMUA.

Krótszy okres przedawnienia – z 10 do 5 lat – należności z tytułu składek do ZUS i KRUS zmniejszy uciążliwe obowiązki dla płatników, którzy przez 10 lat nie mają pewności co do wygaśnięcia zobowiązań wobec ZUS lub KRUS.

Resort chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2012 r., z wyłączeniem zmian wymagających dłuższego vacatio legis.

Zwrot nienależnie opłaconych składek z ZUS - projekt nowelizacji ustawy >>

To kolejny pakiet rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Gospodarki i przyjętych przez rząd. Pierwszą, przygotowaną przez resort ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, prezydent podpisał w kwietniu br. Jej przepisy wejdą w życie od 1 lipca.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »