| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ustawa żłobkowa - zatrudnianie dziennych opiekunów przez gminy

Ustawa żłobkowa - zatrudnianie dziennych opiekunów przez gminy

Po wejściu w życie ustawy żłobkowej gminy mogą zatrudniać dziennych opiekunów do doglądania maksymalnie pięciorga dzieci. Zatrudnienie opiekuna może stanowić wygodne i tańsze rozwiązanie dla mniejszych gmin, których nie stać na założenie żłobka, przedszkola czy klubu dziecięcego.

Zadaniem opiekuna dziennego jest zapewnienie dzieciom niemal domowej opieki, w tym edukacyjnej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb wychowanków, oraz prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, z uwzględnieniem rozwoju psychomotorycznego właściwego dla ich wieku.

Weszła w życie ustawa żłobkowa - łatwiejsze zakładanie żłobków, zmiany w przepisach podatkowych i o zfśs >>

Jeden opiekun może zajmować się równocześnie najwyżej pięciorgiem dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodni życia. Jeśli jednak minimum jedno dziecko jest w wieku niższym niż rok, niepełnosprawne albo wymaga szczególnej opieki, opiekun może się zajmować maksymalnie trojgiem dzieci.

Dziennego opiekuna wyłania wójt, burmistrz bądź prezydent miasta w otwartym konkursie ofert, zorganizowanym zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zwycięzca konkursu zatrudniany jest na podstawie umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu. 

Ustawa żłobkowa - nowelizacja ustawy o zfśs >>

Wójt, burmistrz, prezydent miasta ma ponadto obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dziennego opiekuna za szkody wyrządzone przy sprawowaniu opieki oraz pokrywać składki z tego tytułu. Musi także prowadzić rejestr dziennych opiekunów, który jest jawny i publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej gminy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK