| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Eksperci o przeciętnym wynagrodzeniu brutto

Eksperci o przeciętnym wynagrodzeniu brutto

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 3 tys. 597,84 zł. Oznacza to, że wynagrodzenie rok do roku wzrosło o 5,9 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 1,0 proc.

Doradca zarządu PKPP Lewiatan dr Jacek Męcina o danych GUS: "Płace w kwietniu nie rosły zbyt szybko, bo decyzje o podwyżkach i różnych wypłatach były realizowane przede wszystkim w marcu, na koniec pierwszego kwartału. Przewiduję, że w tym roku wynagrodzenia wzrosną o 4-4,5 proc., chociaż nie można wykluczyć zwiększenia się presji płacowej spowodowanej rosnącą inflacją. Niestety, w roku wyborczym może dojść również do silniejszego artykułowania przez pracowników oczekiwań wzrostu wynagrodzeń".

GUS podał wysokość przeciętnego wynagrodzenia brutto >>

Ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki: "Dane o przeciętnym wynagrodzeniu w kwietniu należy odczytywać jako sygnał świadczący o poprawie kondycji naszej gospodarki. Zwiększenie się przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw o 5,9 proc. rok do roku jest wynikiem przede wszystkim rosnącej inflacji i związanej z nią presji płacowej; pracodawcy, chcąc zatrzymać pracowników, jak się wydaje, ulegli jej. Z drugiej strony firmy, wstrzymując się z inwestycjami, przesunęły wolne środki właśnie na wynagrodzenia. Optymistyczny jest właśnie fakt, że przedsiębiorcy dysponują wolnymi pieniędzmi, co świadczy o ich dobrej kondycji".

Czy minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe - prace legislacyjne MPiPS >>

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek: "Nominalne tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw istotnie przyspieszyło w kwietniu w porównaniu do zanotowanego w marcu, dzięki czemu nawet przy dalszym wzroście inflacji do 4,5 proc. rok do roku w tym okresie było ono w ujęciu realnym dodatnie - wzrost o 1,4 proc. rok do roku. Dane dotyczące płac, znacznie wyższe od oczekiwań, mogą być efektem jednorazowym, a oceny, czy tak faktycznie jest, będzie można w pewnym stopniu dokonać po publikacji bardziej szczegółowych danych przez GUS w końcu miesiąca".

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK