| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W jakich branżach dzisiejsi maturzyści będą mogli znaleźć pracę?

W jakich branżach dzisiejsi maturzyści będą mogli znaleźć pracę?

W perspektywie najbliższych 3 - 5 lat największe zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie występowało wśród informatyków oraz osób zajmujących się opieką i wychowaniem – wynika z najnowszych danych firmy Work Service.

W tym roku do matury przystąpiło przeszło 350 tysięcy uczniów. Warto, żeby maturzyści już dziś przemyśleli, jaki kierunek zapewni im w przyszłości dostęp do dobrej pracy. Odpowiedni wybór kierunku studiów będzie miał znaczący wpływ na ich przyszłą karierę zawodową. Powinni zatem zwracać uwagę na to, w jakiej branży będą mieli największe szanse, aby w najbliższych latach znaleźć pracę.

Praca dla specjalistów od programowania i zarządzania projektami IT >>

„Najwięcej miejsc pracy będzie czekać na obecnych maturzystów po studiach informatycznych, pedagogicznych oraz technicznych. W perspektywie najbliższych 3 – 5 lat zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów będzie stale wzrastać. Już za pięć lat deficyt pracowników, wśród informatyków i programistów, może wynieść na polskim rynku pracy niemal 30 proc.” – mówi Tomasz Janczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

W przygotowanym przez Work Service rankingu 15 branż w których dzisiejsi maturzyści będą mieli duże szanse, na drugim miejscu znajduje się wychowanie, opieka i nauczyciele. Średni deficyt pracowników na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat wyniesie 29 proc. Trzecie miejsce w rankingu zajęła motoryzacja i nowoczesne technologie. W tej dziedzinie średni deficyt pracowników będzie wynosił 27 proc.

Na kolejnym miejscu uplasowała się branża energetyczna, w której już za trzy lata zapotrzebowanie na nowych specjalistów będzie wynosiło 10 proc.

Wynagrodzenia w finansach i księgowości >>

Na dalszych miejscach można znaleźć aż trzy profesje, które są powiązane z jednym kierunkiem studiów – medycyną. Absolwenci tych studiów będą mogli znaleźć pracę w branży medycznej, usługach związanych z medycyną oraz będą mogli zajmować się opieką nad chorymi. Ujmując w jednej kategorii możliwe branże, w których będzie występowało duże zapotrzebowanie na pracowników po studiach medycznych, otrzymano by najwyższy wynik z pośród poszczególnych kierunków studiów.

„Przygotowane przez nas zestawienie branż, w których obecni maturzyści będą mogli odnaleźć pracę po ukończeniu studiów, w znaczący sposób pokrywa się z bardzo popularnymi w ostatnich latach kierunkami studiów. Duże zainteresowanie prawem, ekonomią czy medycyną będzie w najbliższych latach skutkowało wypełnianiem luki na polskim rynku pracy w tych sektorach i zmniejszaniem popytu na tych specjalistów.” – podsumowuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Polacy coraz częściej płacą za pomoc w znalezieniu pracy >>

Na liście branż, w których dzisiejsi maturzyści będą mieli duże szanse, aby znaleźć pracę, trudno znaleźć zawody związane z popularnymi w ostatnich latach kierunkami studiów - psychologią i zarządzaniem.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »