| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Samorządy podnoszą opłaty za żłobki i dają dotacje

Samorządy podnoszą opłaty za żłobki i dają dotacje

Od kwietnia obowiązuje tzw. ustawa żłobkowa, która pozwala na podniesienie opłat za pobyt dzieci w tych placówkach. Duże podwyżki szykują się w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu. Samorządy zastanawiają się nad dotacjami dla prywatnych żłobków.

Żłobków nie było do tej pory w Sandomierzu. "Chętnie współpracowalibyśmy z osobami, które chciałyby prowadzić własne żłobki" - deklaruje wiceburmistrz Ewa Kondek. Władze miasta planują wsparcie finansowe takiej działalności; w ich opinii jest to korzystniejsze niż prowadzenie publicznych placówek.

W Puławach na Lubelszczyźnie również nie ma typowego żłobka, ale w czterech miejskich przedszkolach są grupy żłobkowe, w których opieką objętych jest ok. setki maluchów. Zapotrzebowanie na tego typu opiekę jest w mieście duże, dlatego od września powstaną kolejne dwie grupy żłobkowe dla ok. 50 dzieci: jedna dla dzieci od 20. tygodnia życia, a druga dla dzieci od 18. miesiąca. Puławski urząd rozważa podwyżki opłat, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

W Lublinie funkcjonuje osiem żłobków, w których jest łącznie 719 miejsc. W tym roku przybędzie 72. Opłaty zostały podwyższone w kwietniu ze 105 zł do ok. 140 zł. Do tego dochodzi opłata za wyżywienie. Według uchwały radnych dzienna stawka żywieniowa w żłobku nie może być większa niż 6 zł. Ani w Lublinie, ani w Puławach nie ma prywatnych żłobków.

W Radomiu działają dwa żłobki - miejski i niepubliczny. Od 4 kwietnia - zgodnie z uchwałą rady miejskiej - wzrosły opłaty za żłobek miejski. Stała opłata za pobyt w tej placówce wzrosła o 49 zł i wynosi obecnie 150 zł, o ok. 40 zł wzrosła także maksymalna opłata za miesięczne wyżywienie dziecka i teraz wynosi 120 zł. Do żłobka prowadzonego przez miasto uczęszcza 90 dzieci. Brakuje ok. stu miejsc w żłobkach. Miasto nie zamierza jednak tworzyć nowej placówki, jest natomiast gotowe dofinansowywać pobyt dzieci w placówkach niepublicznych, jeśli takie powstaną.

Podwyżek opłat należy się spodziewać w Poznaniu, ale decyzja jeszcze nie zapadła. "W żłobkach prywatnych opłaty są kilkukrotnie wyższe niż w żłobkach publicznych. Jeśli ten system ma sprawnie działać, to z czasem powinny się one zrównać w ten sposób, że powinniśmy dopłacać do żłobków prywatnych, a jednocześnie zwiększać odpłatność w żłobkach publicznych, tak aby mieszkańcy mieli jak najlepszą ofertę" - przekonuje prezydent miasta Ryszard Grobelny. Według niego opłata za żłobek może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Miasto rozważa ulgi dla biedniejszych rodzin i dotacje dla żłobków prywatnych.

Obowiązująca od stycznia w Ostrowie Wielkopolskim opłata za żłobek nie zmieni się. Rodzice płacą obecnie 220 zł miesięcznie, kwota obejmuje opiekę (140 zł) i wyżywienie (80 zł). Miasto dopłaca do każdego dziecka 640 zł. W Jarocinie jest jedynie jeden oddział żłobkowy, działający przy przedszkolu. Gmina nie planuje podwyżek opłat, do samorządu nie wpłynęły sygnały od rodziców o potrzebie utworzenia kolejnego oddziału żłobkowego.

W Białymstoku, w żłobkach prowadzonych przez miasto jest ok. 700-800 dzieci. W kolejce na przyjęcie czeka kolejnych 1,2 tys. dzieci. W ciągu najbliższych tygodni prezydentowi Białegostoku oraz radnym zostanie przedstawiony plan zmian związanych ze żłobkami. Obecnie trwają szacunki finansowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK