| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Samorządy podnoszą opłaty za żłobki i dają dotacje

Samorządy podnoszą opłaty za żłobki i dają dotacje

Od kwietnia obowiązuje tzw. ustawa żłobkowa, która pozwala na podniesienie opłat za pobyt dzieci w tych placówkach. Duże podwyżki szykują się w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu. Samorządy zastanawiają się nad dotacjami dla prywatnych żłobków.

Żłobków nie było do tej pory w Sandomierzu. "Chętnie współpracowalibyśmy z osobami, które chciałyby prowadzić własne żłobki" - deklaruje wiceburmistrz Ewa Kondek. Władze miasta planują wsparcie finansowe takiej działalności; w ich opinii jest to korzystniejsze niż prowadzenie publicznych placówek.

W Puławach na Lubelszczyźnie również nie ma typowego żłobka, ale w czterech miejskich przedszkolach są grupy żłobkowe, w których opieką objętych jest ok. setki maluchów. Zapotrzebowanie na tego typu opiekę jest w mieście duże, dlatego od września powstaną kolejne dwie grupy żłobkowe dla ok. 50 dzieci: jedna dla dzieci od 20. tygodnia życia, a druga dla dzieci od 18. miesiąca. Puławski urząd rozważa podwyżki opłat, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

W Lublinie funkcjonuje osiem żłobków, w których jest łącznie 719 miejsc. W tym roku przybędzie 72. Opłaty zostały podwyższone w kwietniu ze 105 zł do ok. 140 zł. Do tego dochodzi opłata za wyżywienie. Według uchwały radnych dzienna stawka żywieniowa w żłobku nie może być większa niż 6 zł. Ani w Lublinie, ani w Puławach nie ma prywatnych żłobków.

W Radomiu działają dwa żłobki - miejski i niepubliczny. Od 4 kwietnia - zgodnie z uchwałą rady miejskiej - wzrosły opłaty za żłobek miejski. Stała opłata za pobyt w tej placówce wzrosła o 49 zł i wynosi obecnie 150 zł, o ok. 40 zł wzrosła także maksymalna opłata za miesięczne wyżywienie dziecka i teraz wynosi 120 zł. Do żłobka prowadzonego przez miasto uczęszcza 90 dzieci. Brakuje ok. stu miejsc w żłobkach. Miasto nie zamierza jednak tworzyć nowej placówki, jest natomiast gotowe dofinansowywać pobyt dzieci w placówkach niepublicznych, jeśli takie powstaną.

Podwyżek opłat należy się spodziewać w Poznaniu, ale decyzja jeszcze nie zapadła. "W żłobkach prywatnych opłaty są kilkukrotnie wyższe niż w żłobkach publicznych. Jeśli ten system ma sprawnie działać, to z czasem powinny się one zrównać w ten sposób, że powinniśmy dopłacać do żłobków prywatnych, a jednocześnie zwiększać odpłatność w żłobkach publicznych, tak aby mieszkańcy mieli jak najlepszą ofertę" - przekonuje prezydent miasta Ryszard Grobelny. Według niego opłata za żłobek może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Miasto rozważa ulgi dla biedniejszych rodzin i dotacje dla żłobków prywatnych.

Obowiązująca od stycznia w Ostrowie Wielkopolskim opłata za żłobek nie zmieni się. Rodzice płacą obecnie 220 zł miesięcznie, kwota obejmuje opiekę (140 zł) i wyżywienie (80 zł). Miasto dopłaca do każdego dziecka 640 zł. W Jarocinie jest jedynie jeden oddział żłobkowy, działający przy przedszkolu. Gmina nie planuje podwyżek opłat, do samorządu nie wpłynęły sygnały od rodziców o potrzebie utworzenia kolejnego oddziału żłobkowego.

W Białymstoku, w żłobkach prowadzonych przez miasto jest ok. 700-800 dzieci. W kolejce na przyjęcie czeka kolejnych 1,2 tys. dzieci. W ciągu najbliższych tygodni prezydentowi Białegostoku oraz radnym zostanie przedstawiony plan zmian związanych ze żłobkami. Obecnie trwają szacunki finansowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK