| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Samorządy podnoszą opłaty za żłobki i dają dotacje

Samorządy podnoszą opłaty za żłobki i dają dotacje

Od kwietnia obowiązuje tzw. ustawa żłobkowa, która pozwala na podniesienie opłat za pobyt dzieci w tych placówkach. Duże podwyżki szykują się w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu. Samorządy zastanawiają się nad dotacjami dla prywatnych żłobków.

W Gorzowie Wlkp. w trzech żłobkach jest 302 dzieci, a na miejsce czeka 233. Opłata wynosi ok. 200 zł. Trwają prace nad ustaleniem nowych opłat. "Zgłosiły się do nas dwie osoby w sprawie prowadzenia żłobka, ale nie deklarowały żadnej konkretnej propozycji. Przy planowaniu budżetu na 2012 r. radni będą jednak brali pod uwagę dofinansowanie przez miasto prywatnych żłobków" - mówi rzeczniczka magistratu Anna Zaleska.

Samorząd Opola nie planuje w tym roku podwyższenia opłaty za żłobki, która wynosi ponad 300 zł miesięcznie z wyżywieniem. Miasto będzie dofinansowywać pobyt dziecka w żłobku prywatnym, będzie to kwota 500-600 zł na dziecko miesięcznie. W Opolu na miejsce w żłobku czeka 640 dzieci. Miasto w tym roku wybuduje nową placówkę na 50 miejsc. Na razie nie ma chętnych do zakładania prywatnych żłobków lub klubików.

Do dziewięciu oddziałów Żłobka Miejskiego w Katowicach uczęszcza 537 dzieci. Na miejsce czeka 686 dzieci.

Liczące blisko 60 tys. mieszkańców Piekary Śląskie nie miały dotychczas żłobka, ale dzienny ośrodek opieki dla małych dzieci, który wkrótce ma być formalnie przekształcony w żłobek. Jest w nim 70 miejsc. Magistrat nie planuje podwyżek opłat.

W Krakowie w 22 żłobkach samorządowych jest 1,8 tys. miejsc. W 2010 r. na ich utrzymanie gmina wydała ok. 17,8 mln zł. Koszt utrzymania jednego miejsca w żłobku to ok. 1,2 tys. zł miesięcznie, z czego tylko ok. 19 proc. pokrywają rodzice.

Władze Krakowa chcą, by od 2012 r. opłata za pobyt dziecka w żłobku wynosiła 300 zł (obecnie 180,18 zł), a opłata za wyżywienie maksymalnie 150 zł miesięcznie (teraz ok. 100 zł). Rada Miasta ma podjąć decyzję w tej sprawie 25 maja. Rodzice będą też płacić za wydłużony pobyt dziecka w żłobku - powyżej 10 godzin - 20 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki. Z obniżki opłat będą mogli korzystać rodzice, których dwoje lub więcej dzieci jest w tym samym żłobku lub rodzice uprawnieni do korzystania z pomocy społecznej.

Zainteresowanych miejscem w żłobku jest w Krakowie ok. 2 tys. osób. Miasto zakłada możliwość udzielania dotacji z budżetu w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko w żłobku niepublicznym i 300 zł na każde dziecko w klubie dziecięcym.

W Rzeszowie w ubiegłym miesiącu w żłobkach publicznych wzrosła opłata za wyżywienie o 20 zł miesięcznie. W żłobkach tych jest wystarczająca liczba miejsc i w związku z tym radni nie podejmują tematu dopłat do żłobków prywatnych.

W gminie Tryńcza (Podkarpackie), w której nie ma żłobków, opiekę nad dziećmi od trzeciego roku życia sprawują dwa niepubliczne przedszkola w Gorzycach i Gniewczynie Łańcuckiej. Chętnych jest jednak znacznie mniej niż miejsc, dlatego samorząd nie planuje utworzenia żłobka. Żłobków nie ma także gmina Wielopole Skrzyńskie. Jak mówi sekretarz gminy Krystyna Wlezień, opiekę nad najmłodszymi dziećmi rodzicie zapewniają we własnym zakresie. Dodaje, że w ciągu najbliższych dwóch lat gmina nie ma w planach utworzenia żłobka, ale w najbliższym czasie wyremontuje odpowiedni budynek, w którym mógłby mieścić się żłobek, gdyby znalazł się chętny do jego utworzenia.

W Kielcach co roku rodzice składają ok. 1,5 tys. wniosków o przyjęcie dzieci do żłobków, a miejsce znajduje w nich co trzeci maluch. W mieście funkcjonują cztery żłobki samorządowe, jesienią zostanie otwarty kolejny - w sumie w placówkach będzie 425 miejsc. W kolejnych miesiącach powinno przybyć kolejnych 50 miejsc - na potrzeby opieki nad dziećmi zostaną zaadaptowane pomieszczenia w budynkach żłobków, które do tej pory były wynajmowane.

Podczas kwietniowej sesji kieleccy radni uchwalili wzrost miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w żłobku z 85 zł do 100 zł. Dzienna stawka żywieniowa podrożała o 1 zł - do 5,5 zł. Nowe opłaty zaczną obowiązywać we wrześniu. Miasto wydaje średnio w ciągu roku na utrzymanie jednego żłobka ok. 1,2 mln zł. Dopłat do prywatnych żłobków raczej nie będzie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK