| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Składki ubezpieczeniowe - termin udokumentowania należnego podatku z działalności gospodarczej

Składki ubezpieczeniowe - termin udokumentowania należnego podatku z działalności gospodarczej

31 maja mija termin dostarczenia do KRUS zaświadczenia o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2010 r. Obowiązek ten dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, które jednocześnie pracują w rodzinnym gospodarstwie rolnym i opłacają składki na ubezpieczenie rolników w KRUS.

Projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych >>

Wyłączenie z ubezpieczenia rolników z końcem maja br. oznacza, że osoba prowadząca działalność gospodarczą lub współpracująca przy prowadzeniu takiej działalności będzie musiała zgłosić się/zostać zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność krócej niż 24 miesiące, do końca tego okresu może jeszcze skorzystać z opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne (liczonych od podstawy równej 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. 415,80 zł). Za pozostałe osoby – tj. przedsiębiorców nieuprawnionych do opłacania niższych składek oraz osoby współpracujące – składki na ubezpieczenia społeczne muszą być opłacane od znacznie wyższej podstawy wymiaru – tj. 60 proc. prognozowanego na 2011 r. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2011 r. – 2015,40 zł). Z kolei składka na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS za każdą osobę prowadzącą działalność oraz za osobę współpracującą musi być opłacana od minimalnej podstawy wynoszącej 2704,31 zł. 

Informacja ZUS - składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2011 r. >>

Oznacza to, że w większości przypadków dla osoby, która nie będzie mogła kontynuować ubezpieczenia rolników po 31 maja 2011 r., koszt składek znacznie wzrośnie (mimo że osoby te opłacają podstawową składkę w KRUS na ubezpieczenia emerytalno-rentowe w podwójnej wysokości).


Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

kadry.infor.pl
Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK