| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę

Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu pracy.

Pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów. Stanowi o tym art. 50 par. 3 k.p. Z kolei par. 5 tego artykułu określa, że przepisy par. 3 nie mają zastosowania w razie wypowiedzenia umowy pracownicy w ciąży lub urlopu macierzyńskiego, albo pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę - nowelizacja Kodeksu pracy >>

W nowelizacji kodeksu pracy, nad którą pracuje Sejm, wspomniany wyżej par. 5 zostanie zmieniony. Będzie on stanowił, że przepisu par. 3 nie stosuje się w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, a także pracownikowi, w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych. W tych przypadkach będą miały odpowiednie zastosowanie przepisy art. 45 k.p.

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy z zakresu bhp >>

Projektowana nowelizacja kodeksu pracy dostosowuje system prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 lipca 2010 r. (sygnatura akt P 4/10). Trybunał stwierdził w tym orzeczeniu niekonstytucyjność art. 50 § 3 k.p. Pomija on prawo niektórych kategorii pracowników do żądania przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach w razie wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o tej ochronie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK