| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Freelancing - sposób na elastyczne formy zatrudnienia

Freelancing - sposób na elastyczne formy zatrudnienia

Elastyczne formy zatrudnienia stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Wielu z nich rezygnuje ze standardowej pracy i oferuje swoje usługi na podstawie swobodnej umowy z pracodawcą, stając się freelancerami. Na portalu Freelancity.pl można znaleźć ich już blisko tysiąc.

Freelancing jest w Polsce zjawiskiem stosunkowo nowym, jednak bardzo szybko rośnie zainteresowanie tą formą działalności zawodowej. Wielu pracodawców (według niektórych danych aż 60 proc.) deklaruje chęć zatrudniania pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Częste zmiany prawa pracy, wysokie koszty zatrudnienia lub wynajęcia firmy zewnętrznej do wykonania zlecenia to problemy, z którymi codziennie muszą radzić sobie przedsiębiorcy. Wynajęcie wolnego strzelca jest skuteczną metodą ich uniknięcia.

Powstało narzędzie dla przedsiębiorców i freelancerów >>

Stałe zatrudnienie wiąże się często z koniecznością bycia wszechstronnym, gotowym do wykonywania różnych czynności. Freelancer może natomiast skupić cały swój potencjał na specjalizacji w świadczonych przez siebie usługach, przez co ich jakość może zdecydowanie wzrosnąć. Wolnych strzelców znaleźć można w niemal każdej dziedzinie gospodarki. Zostają nimi m. in. informatycy, doradcy, inżynierowie, sprzedawcy, specjaliści marketingu, tłumacze, czy badacze.

Korzyści płynące z zatrudnienia wolnego strzelca wiążą się głównie z mniejszymi kosztami oraz szybszym czasem realizacji zlecenia. Pracodawca nie musi wiązać się z pracownikiem stałą umową. W Internecie znaleźć można setki ofert świadczonych przez freelancerów usług. Wielu przedsiębiorców obawia się jednak korzystania z nich, ponieważ nie mają gwarancji profesjonalizmu i rzetelności danego pracownika. Ostatnio pojawiło się rozwiązanie, które zdecydowanie obniża ryzyko zatrudniania  znalezionych w Internecie wolnych strzelców.

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ds. kadr >>

- Zależało nam na stworzeniu portalu, który oprócz ogłoszeń o pracę będzie zawierał informacje przydatne dla każdego potencjalnego pracodawcy. Przed dokonaniem wyboru możemy przeglądać portfolio kandydatów i zobaczyć ich wcześniejsze projekty, co daje większą pewność co do tego, kogo chcemy zatrudnić. Przebieg prac nad zleceniem można również kontrolować na bieżąco z poziomu portalu. Nasza ocena pracy freelancera będzie dostępna dla wszystkich innych pracodawców, co pozwala podnosić poziom zaufania wobec umiejętności pracownika – mówi Sylwia Konik, Kierownik Projektu Freelancity.pl.

Kolejną korzyścią dla pracodawców, którzy zdecydują się zamieścić na takim portalu swoje ogłoszenie jest fakt składania konkurencyjnych ofert przez wolnych strzelców. Każdy z nich aplikując do danego zlecenia przedstawić może swoje warunki odnośnie terminu i zapłaty, dzięki czemu pracodawca ma możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty. Duży katalog freelancerów dostępny w serwisie, pozwala na zwiększenie konkurencji, a także na możliwość wyboru spośród większej ilości dobrych jakościowo ofert.

Zakaz dyskryminacji osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych >>

Zmiany oczekiwań na rynku pracy doczekały się odpowiedzi w postaci narzędzi i serwisów pozwalających na sprostanie potrzebom pracodawców oraz pracowników. Dzięki wysokiej elastyczności Polaków istnieje duża szansa, że korzystanie z takich rozwiązań pozytywnie wpłynie na stan krajowej gospodarki, a co za tym idzie, zawartość naszych portfeli.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK