| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy

Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy

Dzisiaj, 21 marca, weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy. Upraszcza ona zasady wykonywania wstępnych badań lekarskich pracowników.

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza zasadę, że badaniom lekarskim nie będą podlegać pracownicy przyjmowani do pracy u dotychczasowego pracodawcy po przerwie nie dłuższej niż 30 dni.

 Warunkiem zwolnienia z badań jest posiadanie przez pracownika aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Kolejne badanie lekarskie nastąpi w terminie określonym w zaświadczeniu.

Zmiana przepisów ws. świadectwa pracy i badania lekarskiego pracowników >>

Do 30-dniowego okresu wliczany jest okres po ustaniu zatrudnienia u danego pracodawcy przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały pracodawcy skierowanie pracownika na wstępne badania lekarskie nawet wówczas, gdy w ciągu kilku dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę zatrudnił go ponownie na tym samym stanowisku pracy.

Nadal wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy i pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy >>

Zmianę zasad wykonywania wstępnych badań lekarskich wprowadziła ustawa z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (DZ.U. Nr 36, poz. 181).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK