| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscu pracy dotyczy e-papierosów?

Czy zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscu pracy dotyczy e-papierosów?

E-papieros nie jest wyrobem tytoniowym, dlatego pracownicy, którzy palą elektroniczne papierosy, nie naruszają zakazu palenia tytoniu w pomieszczeniach zakładu pracy.

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 ze zm.) zabrania pracownikom palenia wyrobów tytoniowych w pomieszczeniach zakładów pracy, z wyjątkiem wydzielonych w tym celu palarni. Pracodawcy będący właścicielami lub zarządcami budynków, w których mieszczą się ich firmy, samodzielnie podejmują decyzję o utworzeniu lub likwidacji palarni w miejscu pracy. Jeżeli nie wydzielą takiego miejsca, na terenie zakładu pracy obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Zakaz palenia w zakładach pracy - nie ma obowiązku wyznaczenia palarni >>

Nie ma natomiast przepisów regulujących wprost kwestię korzystania z e-papierosów na terenie zakładu pracy. Jednak z przepisów wspomnianej ustawy wynika, że elektroniczne papierosy nie są objęte zakazem palenia, ponieważ ustawa zakazuje palenia wyrobów tytoniowych. E-papieros nie jest wyrobem tytoniowym, nie podlega więc ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Pracodawcy nie będą musieli tworzyć palarni >>

Pracownik może zatem używać elektronicznych papierosów w czasie pracy. Nie musi też tego robić w palarni, a w przypadku jej braku i obowiązywania zakazu palenia na terenie zakładu pracy – na zewnątrz. Jednak mimo że e-papierosy nie są szkodliwe dla współpracowników, ze względów wizerunkowych pracodawca może zakazać korzystania z nich na stanowiskach pracy np. w regulaminie pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »