| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Dopuszczalne jest zwolnienie pracownika za wypowiedzeniem w sytuacji, gdy zachowuje się on nielojalnie wobec pracodawcy, a także wobec współpracowników. Zachowania te mogą być zgodne z prawem, nie muszą być zawinione – ale gdy są sprzeczne z interesami pracodawcy, uzasadniają wypowiedzenie. Taki wniosek wypływa z wyroku Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r. (II PK 199/10).

Zdaniem Sądu Najwyższego nielojalne zachowania pracownika wobec pracodawcy, nawet niezawinione i zgodne z prawem, uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na utratę zaufania. Taki wyrok został wydany po rozpatrzeniu następującej sprawy:

Zenon S. był zatrudniony w spółce H. Wcześniej była to firma państwowa, która w latach dziewięćdziesiątych pomyślnie przeszła przekształcenia własnościowe – została skomercjalizowana, a następnie sprywatyzowana jako pracownicza spółka akcyjna. Powiązanie akcjonariatu z zatrudnieniem było w tej spółce bardzo silne, praktycznie 100 proc. akcji posiadali wyłącznie pracownicy i emeryci – byli pracownicy spółki H.

Zwolnienie dyscyplinarne za prywatne wykorzystywanie komputera służbowego >>

Zenon S. ustanowił spółkę R. nieodwołalnym pełnomocnikiem do reprezentowania go w głosowaniach na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w spółce H. Zawarł również ze spółką R. przedwstępną umowę sprzedaży akcji spółki H. Akcje spółki pracowniczej H. były przez zarząd spółki R. wyceniane bardzo wysoko – za jedną akcję płacono nawet 5000 zł.

Próby nabycia akcji od Zenona S. przez obcą spółkę zostały ocenione bardzo negatywnie przez resztę pracowników, zarząd, a także związki zawodowe działające w spółce H. Podejrzewano próbę wrogiego przejęcia spółki, tym bardziej że umowy – jak okazało się później w toku procesu sądowego – były zawierane potajemnie i niezgodnie z postanowieniami umowy spółki H., w której spółka zagwarantowała sobie prawo pierwokupu zbywanych akcji, a ponadto zbycie akcji pracowniczych osobom trzecim było dopuszczalne tylko za zgodą rady nadzorczej spółki H.

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę >>

W tej sytuacji zarząd spółki H. wypowiedział Zenonowi S. umowę o pracę, uzasadniając ten krok utratą zaufania do pracownika ze względu na jego działania przeciw spółce i jej interesom. Zenon S. odwołał się od tej decyzji do sądu, jednak przegrał zarówno w I jak i II instancji – sądy oddaliły jego powództwo.

Były pracownik skierował ostatecznie skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, ale ten również oddalił ją w całości. Sąd Najwyższy wskazał, że zachowanie Zenona S. było niewątpliwą przyczyną utraty zaufania. Był on nielojalny wobec załogi i pracodawcy – a lojalność wobec pracodawcy, wynikająca z zasady dbałości o dobro zakładu pracy, jest jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych określonych w kodeksie pracy. Pracownik jest bowiem zobowiązany powstrzymać się od wszelkich działań przynoszących pracodawcy szkodę. Zachowania pracownika naruszające ten obowiązek nie muszą być bezprawne, nie muszą być nawet zawinione – wystarczy, że wywołują negatywne skutki. To, czy pracownik jest wobec pracodawcy lojalny, nie zależy od tego, czy działa on zgodnie z prawem. Nawet wykonywanie uprawnień pracowniczych może zagrażać dobru załogi i pracodawcy.

Pracodawca może zastosować "dyscyplinarkę" podczas wypowiedzenia umowy o pracę >>

Zenon S. zachował się wyjątkowo nielojalnie wobec pracodawcy narażając na szwank nie tylko interesy zatrudniającej go spółki, ale też kolegów – pracowników. Wspierał on bowiem działania spółki R. prowadzące do wrogiego przejęcia zakładów H., które skutkowałoby likwidacją pracowniczego charakteru spółki. Dlatego wypowiedzenie było w pełni zasadne.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »