| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego trwającego dłużej niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Ważnymi przyczynami, które mogą uzasadniać odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego, są na pewno szczególne potrzeby pracodawcy. Takimi szczególnymi potrzebami mogą być analogicznie do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu i zaistniałe w czasie jego trwania lub takie, które mogą doprowadzić w razie nieobecności danego pracownika do poważnych zakłóceń w procesie pracy. Jednak ocena, czy przyczyna jest istotna, należy wyłącznie do pracodawcy. Gdy strony nie zawrą takiego postanowienia, pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu.

Krótszy urlop wypoczynkowy za korzystanie ze zwolnienia lekarskiego >>

Uzgadniając możliwość odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego, pracodawca powinien mieć świadomość, że podobnie jak przy odwołaniu z urlopu wypoczynkowego będzie ponosił bezpośrednie koszty związane z odwołaniem pracownika (np. cenę biletu lotniczego).

Odwołanie z urlopu ma charakter polecenia służbowego, a jego niewykonanie może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę. Jednak odwołanie z urlopu nie musi oznaczać jego zakończenia. Pracodawca może po ustaniu okoliczności uzasadniających odwołanie ponownie zezwolić pracownikowi na urlop bezpłatny aż do momentu jego zakończenia.

Jak udzielić urlopu na żądanie >>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK