| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ubezpieczenie wypadkowe osób pobierających stypendium

Ubezpieczenie wypadkowe osób pobierających stypendium

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych weszła w życie 1 lutego br. Od tego dnia obowiązek ubezpieczenia wypadkowego dotyczy osób pobierających stypendium w okresie odbywania studiów podyplomowych.

Osoby pobierające stypendium na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w okresie odbywania studiów podyplomowych zostały objęte ubezpieczeniem wypadkowym.

Informacja ZUS - składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2011 r. >>

Jest to efekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która weszła w życie 1 lutego br. Zatem od tego dnia osoby te podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, jeżeli nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Wobec osób, do których mają zastosowanie znowelizowane przepisy, właściwy jest kod tytułu ubezpieczenia rozpoczynający się cyframi "09 20". Kod ten powinien być stosowany również przy składaniu dokumentów rozliczeniowych za te osoby począwszy od 1 lutego 2011 r.

Ubezpieczenie zdrowotne - najniższa podstawa wymiaru składki oraz składka w 2011 r. >>

Jednakże do osób, którym do dnia wejścia w życie nowelizacji przyznano dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych, stosuje się przepisy dotychczasowe. Tym samym osoby te nadal nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. W przypadku tych osób na dokumentach ubezpieczeniowych powinien być więc stosowany kod tytułu ubezpieczenia rozpoczynający się cyframi "09 10".

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK