| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Opieka nad dziećmi do lat trzech - prace w Sejmie nad ustawą żłobkową

Opieka nad dziećmi do lat trzech - prace w Sejmie nad ustawą żłobkową

Sejmowe komisje poparły większość senackich poprawek do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Posłowie nie zgodzili się jednak na zmiany umożliwiające dalsze funkcjonowanie placówek obecnie działających w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Sejmowe komisje Polityki Społecznej i Rodziny oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzyły poprawki, które zaproponował Senat do tzw. ustawy żłobkowej.

Ustawa żłobkowa - uproszczone zasady zakładania żłobków >>

Posłowie negatywnie zaopiniowali poprawkę przewidującą, że placówki, które w dniu wejścia w życie ustawy będą sprawowały opiekę nad małymi dziećmi, funkcjonując w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, będą mogły prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach. O odrzucenie poprawki apelowali Rzeczniczka Praw Obywatelskich Irena Lipowicz i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak; argumentowali, że zapis ten może doprowadzić do sytuacji, w której różne placówki działają na niejednolitych zasadach, a część z nich pozostaje poza wszelką kontrolą.

Poprawkę, która obligowała obecnie działające placówki do dostosowania się do wymogów ustawy w ciągu dwóch lat, wprowadzili do rządowego projektu posłowie podczas prac w Sejmie. Senat ją wykreślił, przywracając tym samym przedłożenie rządowe.

Koszty żłobka będą kosztami uzyskania przychodu pracodawcy >>

Wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior wyraził przekonanie, że obecnie funkcjonujące podmioty zachowują odpowiednie standardy, zaś wiceminister finansów Hanna Majszczyk zwróciła uwagę, że jedynie placówki, które będą działały w oparciu o ustawę żłobkową, będą mogły liczyć na rządowe dotacje.

Ewa Drozd (PO) uznała, że wymogi określone w ustawie i tak są minimalne i każda placówka, prowadząca tak szczególną działalność jak opieka nad małymi dziećmi, powinna je spełnić. Stanisław Szwed (PiS) podkreślił, że ustawa miała poprawić dostępność do żłobków, zachowując jednocześnie wysokie standardy w opiece nad dziećmi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »