| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zapobieganie wypadkom – szkolenia bhp pracowników

Zapobieganie wypadkom – szkolenia bhp pracowników

Wszystkie szkolenia z zakresu bhp, zarówno instruktaże, jak i szkolenia okresowe, powinny odbywać się w czasie pracy. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania szkolenia w czasie pracy, można je przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy, ale wtedy pracownikowi trzeba zapłacić za godziny szkolenia lub oddać czas wolny.

•  Jak należy postąpić w sytuacji, gdy zatrudniany jest nowy pracownik, który niedawno przeszedł szkolenie bhp. Czy szkolenie bhp przeprowadzone u poprzedniego pracodawcy zachowuje ważność u następnego?

– Zależy, o jakim szkoleniu mówimy. Jeśli chodzi o szkolenie okresowe bhp, to jeśli pracownik miał szkolenie dla odpowiedniej grupy pracowników, np. będzie zatrudniony na stanowisku administracyjno-biurowym, a w poprzedniej firmie miał szkolenie dla tej grupy pracowniczej i ma poświadczone odbycie tego szkolenia zaświadczeniem, to nowy pracodawca może je uznać. Powinien zrobić kopię zaświadczenia i włączyć ją do akt osobowych pracownika. W przypadku szkolenia wstępnego – instruktażu ogólnego i stanowiskowego u każdego pracodawcy pracownik musi odbyć takie szkolenie od początku.

•  W jaki sposób powinno być potwierdzone odbycie szkolenia okresowego bhp?

– Dokumentem potwierdzającym ukończenie szkolenia okresowego bhp jest imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Warto zwrócić uwagę, aby na zaświadczeniu były właściwie podane istotne informacje. Po pierwsze – pełna nazwa szkolenia (rodzaj szkolenia i grupa osób, dla których było przeznaczone), np. gdy szkolenie było zorganizowane dla kadry kierowniczej w zakładzie pracy – na zaświadczeniu powinno być napisane: „Szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla osób kierujących pracownikami”. Gdy szkolenie było realizowane dla grupy konserwatorów i sprzątaczek, powinno być napisane: „Szkolenie okresowe bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych”. Po drugie – termin, w którym odbyło się szkolenie. W przypadku samokształcenia kierowanego termin powinien być określony od dnia rozpoczęcia szkolenia, tzn. od dnia, w którym uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe, dostęp do szkolenia lub inauguracji kursu w formie spotkania, do dnia, w którym szkolenie zostało zakończone, czyli od dnia, w którym z wynikiem pozytywnym napisali egzamin końcowy. Należy pamiętać, że data szkolenia odbiega znacznie od daty wystawienia zaświadczenia o odbyciu szkolenia. Terminem, od którego biegnie ważność szkolenia okresowego, jest data ukończenia szkolenia.

Zaświadczenie powinno też mieć pieczęć oraz być podpisane przez osobę upoważnioną przez organizatora szkolenia. Na odwrocie zaświadczenia powinien znajdować się ramowy program szkolenia, zgodnie z którym szkolenie było organizowane, a także liczba godzin poświęconych na poszczególne zagadnienia podana w godzinach lekcyjnych.

•  Kto ponosi odpowiedzialność za nieprzeprowadzenie szkoleń bhp pracowników?

– Nieprzeprowadzenie szkoleń bhp jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i odpowiedzialność w tej sytuacji ponosi pracodawca. Jeśli brak szkoleń wykaże inspektor pracy w czasie kontroli, pracodawca może zostać ukarany mandatem od 1000 do 2000 zł. W przypadku gdy w trakcie kolejnej kontroli ponownie okaże się, że pracodawca nie wywiązuje się prawidłowo z obowiązku szkolenia pracowników, inspektor może nałożyć mandat do 5000 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK