| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Reforma emerytalna - ZUS gotowy na zmianę zasad podziału składki emerytalnej

Reforma emerytalna - ZUS gotowy na zmianę zasad podziału składki emerytalnej

Niedawno w mediach pojawiły się wątpliwości, dotyczące możliwości dostosowania systemu informatycznego ZUS do nowych zasad podziału składki na ubezpieczenie emerytalne zapowiedzianych przez Radę Ministrów. ZUS informuje, że będzie przygotowany do wdrożenia nowych zasad, w określonym przez ustawodawcę terminie.

Kompleksowy System Informatyczny ZUS jest nowoczesnym narzędziem pozwalającym na liczne modyfikacje i wprowadzanie nowych funkcjonalności. Planowane przez rząd zmniejszenie części składki na ubezpieczenie emerytalne przekazywanej przez ZUS do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc. jest stosunkowo prostą operacją polegającą na modyfikacji parametrów systemu. Nie ma najmniejszego zagrożenia, że przekazane do ZUS składki mogą nie zostać zewidencjonowane na indywidualnych kontach ubezpieczonych.

Do OFE trafi 2,3 proc. składki, 5 proc. na konta osobiste w ZUS >>

Jeżeli proces legislacyjny zakończy się przed końcem marca, to nasz system informatyczny pozwoli nam bez żadnych zagrożeń przekazać otwartym funduszom emerytalnym poprawnie wyliczoną część składki, a resztę zapisać na indywidualnych kontach ubezpieczonych, tak, aby po przejściu na emeryturę otrzymali świadczenie zgodne z ustawowo określonymi zasadami - zapewnia wiceprezes ZUS Dariusz Śpiewak. Współpracujemy z przedstawicielami rządu w zdefiniowaniu wymagań, które będą podstawą zmian w systemie informatycznym - dodaje wiceprezes ZUS.

Emerytury - nasze składki zamiast do OFE trafią do ZUS >>

Z uwagi na fakt, iż waloryzacja składek, które zostaną zewidencjonowane na indywidualnych subkontach utworzonych w ZUS, nastąpi dopiero po ogłoszenia wskaźnika waloryzacji w 2012 roku, Zakład ma wystarczająco dużo czasu, na dokonanie wszystkich koniecznych zmian w systemie informatycznym.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK