| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nie można zaskarżać do sądu wyników kontroli inspektorów PIP

Nie można zaskarżać do sądu wyników kontroli inspektorów PIP

Zdaniem Pracodawców RP brak sądowego nadzoru nad czynnościami kontrolnymi inspektorów PIP to bardzo poważne naruszenie konstytucyjnej zasady państwa prawa.

Inspektor pracy jest uprawniony do wydawania decyzji administracyjnych zwanych nakazami, obligujących pracodawcę do usunięcia stwierdzonych uchybień polegających na naruszeniu przepisów bądź zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a tym samym doprowadzenia do zgodnego z prawem stanu faktycznego.

Inspektor PIP w zakładzie pracy - prawa i obowiązki pracodawcy >>

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wydawane przez inspektora pracy postanowienia dotyczące kontroli nie podlegają zaskarżeniu, ponieważ działania kontrolne prowadzone przez inspekcję pracy nie są przeprowadzane w trybie postępowania administracyjnego. Zasadniczą konsekwencją orzeczenia jest zamknięcie drogi sądowej pracodawcom kwestionującym sposób prowadzania kontroli przez inspektora pracy. Inspektorzy pracy w zakresie prowadzonej kontroli podlegają wyłącznie swoim przełożonym.

 Kontrole PIP - wynagrodzenia, bhp, legalność zatrudnienia >>

Pracodawcy RP obawiają się, że przyznanie tak dużej autonomii urzędnikom państwowym bez możliwości skontrolowania ich działań przez niezawisły sąd może stanowić duże pole do nadużyć. W praktyce przedsiębiorca nie może w żaden sposób zareagować m.in. na sposób żądania pisemnych i ustnych informacji o sprawach objętych kontrolą, legitymowania osób zatrudnianych przez pracodawców, wglądu w dokumenty pracodawcy itd.

 PIP - kontrola wypłaty wynagrodzeń pracownikom >>

Zdaniem Pracodawców RP tak ukształtowane prawo godzi w konstytucyjną zasadę państwa prawa. Wobec tego niezbędne jest zapewnienie pracodawcom prawnej możliwości sprawdzenia zgodności z prawem czynności kontrolnych inspektorów PIP.

Kontrole PIP w 2011 roku >>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK