| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku

Zmniejszenie od lipca dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - niepełnosprawnych w stopniu znacznym przewiduje nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych, która weszła w życie w sobotę, 1 stycznia.

W trakcie prac sejmowych przeciw nowelizacji protestowali niektórzy pracodawcy niepełnosprawnych, przeciwni ograniczeniom dopłat z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Według nich ustawa doprowadzi do zwolnień osób niepełnosprawnych, gdyż zdecydowana większość zatrudnionych, na których pobierają dofinansowanie, to osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności; dopłaty dla tej grupy będą mniejsze.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy dot. osób niepełnosprawnych w Dzienniku Ustaw >>

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Z kolei związkowcy krytycznie odnosili się do wydłużenia dnia pracy niepełnosprawnych z siedmiu do ośmiu godzin. Zgodnie z ustawą skrócony czas pracy będzie przysługiwał tylko osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym i umiarkowanym.

Pracodawcy i związkowcy apelowali do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy. Obecnie NSZZ "Solidarność" przygotowuje wniosek o zbadanie przepisów ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

"W najbliższych miesiącach najbardziej dotkliwym przepisem jest ten, przewidujący utratę dofinansowania dla emerytów z orzeczeniem o lekkim i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności" - powiedziała ekspert organizacji Pracodawcy RP Magdalena Janczewska. Przepisy te zaczną obowiązywać po trzymiesięcznym okresie przejściowym - czyli od kwietnia. "Już mamy sygnały, że firmy zaczynają dokonywać przeglądu pracowników i że będą zwolnienia" - dodała.

Zawieszanie dofinansowań z PFRON dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne >>

Nowelizacja przewiduje, że docelowo dopłata do zatrudnienia niepełnosprawnych w znacznym stopniu ma docelowo wynosić 180 proc. najniższego wynagrodzenia, do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - 100 proc., a w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności - 40 proc. Przepisy te zaczną wchodzić - stopniowo - od lipca 2011. Obecnie pracodawca otrzymuje dopłatę w wysokości odpowiednio - 160 proc., 140 proc. i 60 proc. najniższego wynagrodzenia.

Kwoty dofinansowania zwiększa się o 40 proc. w odniesieniu do osób chorych psychicznie, o zaburzonym rozwoju czy chorych na epilepsję. Ustawa zalicza chorych na epilepsję do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Rząd argumentował, że nowelizacja jest koniecznością, gdyż w ostatnich dwóch latach przybyło 68 tys. zatrudnionych niepełnosprawnych i w związku z tym wydatki na dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych są większe, a wpływy do PFRON - mniejsze. Pracodawcy odprowadzają bowiem do PFRON składkę, jeżeli wśród ich pracowników 6 proc. nie stanowią osoby niepełnosprawne. Dotyczy to pracodawców, zatrudniających co najmniej 25 osób.

avatar

2012-01-08 14:14 Zgłoś

mi terz przysluguje 10 dniowy urlop ale wiem ze jak go wezme to juz niemam co sie pokazywac w pracy szkoda ze Panstwowej Inspekcji Pracy " NIE MA "

avatar

2011-11-07 12:27 Zgłoś

Drodzy Państwo, na rentach czy też nie, z orzeczeniem lub bez. Od 5 lat pracuję w środowisku w.w. osób i zaszokowała mnie o dziwo jedna rzecz, która jest bardzo znana od wielu pokoleń w Polsce. Otóż bardzo wiele osób z orzeczeniami o lekkim stopniu niepełnosprawności to zwykli oszuści, którzy za łapówkę wyłudzili ten papierek od lekarza. Drodzy uczciwi ludzie !!! To psuje wizerunek pozostałych osób z orzeczeniami o niepełnosprawności. Więc nie dziwcie się że Rząd Tuska szuka oszczędności, bo większość ludzi w Polsce o tych krętactwach dobrze wie, jest to ogólnie znana rzecz - ŁAPOWNICTWO. Osobiści znam takich rencistów i innych niepełnosprawnych, co dyżurują po 48 godzin, a w międzyczasie szefowi za 10 zł. odgarną 2 tony śniegu albo zniosą węgla do piwnicy. Po 12 godzin chodzą po sklepie i mają siły by bić sie ze złodziejami, a jakie to kozaki, niektórzy po np. 30 lat i.t.d. Chcecie aby Was szanowano, to zgłaszajcie do ZUS-u te oszustwa, albo gdzie inndziej, bo ŁAPOWNICY i OSZUŚCI was prawdziwie biednych i schorowanych okradną nawet z tego co wam się należy, bo np. mieliście wypadek, albo zachorowaliście od pyłu w zakładzie. Walczcie o swoje!!!

avatar

2011-11-07 12:10 Zgłoś

Próba, zalogowania .

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem Infor.pl »