| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowe stawki VAT - jak zorganizować pracę w dniach 1–2 stycznia 2011 roku

Nowe stawki VAT - jak zorganizować pracę w dniach 1–2 stycznia 2011 roku

Nowelizacja m.in. ustawy o podatku od towarów i usług spowodowała, że od 1 stycznia 2011 r. wszyscy przedsiębiorcy będą musieli posługiwać się nowymi stawkami podatku VAT. Problem stwarza termin, od którego nowe przepisy wchodzą w życie, gdyż 1 stycznia 2011 r. wypada w sobotę, a 2 stycznia w niedzielę. Pracodawcy w tej sytuacji muszą pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy stanowią, iż praca w święta w placówkach handlowych jest zabroniona.

Wszyscy przedsiębiorcy, których podstawową działalnością jest handel i usługi, muszą od 1 stycznia stosować nowe stawki podatku od towarów i usług. Spowoduje to, że przedsiębiorcy będą musieli dokonać zmian cen produktów spożywczych oraz wprowadzić nowe stawki podatku w programach księgowych. Często będzie się to wiązało z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Problem stwarza termin, od którego nowe przepisy wchodzą w życie, gdyż 1 stycznia 2011 r. wypada w sobotę, a 2 stycznia w niedzielę.

Od której godziny obowiązuje zakaz pracy w handlu w dni świąteczne >>

Pracodawcy w tej sytuacji muszą pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy stanowią, iż praca w święta w placówkach handlowych jest zabroniona. Regulacja ta ma także zastosowanie w przypadku świąt, które przypadają w niedzielę. Natomiast przepisy prawa pracy nie zabraniają pracy w placówkach handlowych w niedziele. Należy jednak pamiętać, że praca w tym dniu jest dopuszczalna jedynie przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną lub potrzeby ludności (art. 1519a k.p.).

W takim przypadku pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele lub święta (z wyjątkiem osób zatrudnionych w systemie pracy weekendowej) pracodawca musi zapewnić inny dzień wolny od pracy. W zamian za pracę w niedzielę należy udzielić wolnego dnia w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających niedzielę lub następujących po niej. Jeżeli skorzystanie z dnia wolnego w tym terminie jest niemożliwe, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Gdy okaże się, że również w tym terminie pracownik nie może skorzystać z wolnego, pracodawca musi wypłacić mu dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy.

Dzień wolny za święto >>

Zakaz zatrudniania w święta dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, dlatego pracodawcy powinni pamiętać o możliwości zatrudnienia pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Dla pracodawców istotne jest, aby w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej własnego pracownika dodatkowa praca odbiegała rodzajowo od pracy normalnie świadczonej, w przeciwnym wypadku takie zatrudnienie może zostać uznane za próbę ominięcia przepisów o czasie pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »