| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Obowiązek zatrudnienia pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych

Obowiązek zatrudnienia pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych

Pracownik zwolniony w ramach zwolnień grupowych ma prawo ubiegać się o ponowne zatrudnienie. Pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić takiego pracownika, jeśli przyjął do pracy osoby w grupie zawodowej, do której należeli zwolnieni.

Pracownik zwolniony w ramach zwolnień grupowych ma prawo ubiegać się o powrót do firmy w ciągu roku od rozwiązania stosunku pracy. Natomiast pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeśli ponownie przyjmuje do pracy osoby w grupie zawodowej, do której należeli zwolnieni (art. 9 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). Pracownik musi zgłosić zamiar podjęcia zatrudnienia w ciągu roku od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy. Natomiast pracodawca powinien ponownie zatrudnić takiego pracownika w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia.

Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników >>

A zatem, aby pracownik mógł być ponownie zatrudniony, muszą zostać spełnione łącznie wszystkie ww. warunki.

Z upływem roku pracownik traci uprawnienie do żądania ponownego zatrudnienia. Ponowne zatrudnienie pracownika w tej samej grupie zawodowej powinno być interpretowane z uwzględnieniem sytuacji konkretnego zakładu pracy, jego charakteru, rodzaju wykonywanych zadań i wymaganego przygotowania pracowników. Ustawowe określenie „grupa zawodowa” obejmuje nie tylko zespół pracowników wykonujących ściśle określony zawód bądź pracowników spełniających w zakładzie pracy takie same funkcje (czynności), ale również pracowników o podobnych kwalifikacjach realizujących określone zbliżone rodzajowo zadania.

"Dyscyplinarka" podczas wypowiedzenia umowy o pracę >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »