| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa - uważa PKPP Lewiatan.

Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. pensji pracowników, zaś do ZUS 12,2 proc.

W opinii współtwórcy reformy emerytalnej sprzed 10 lat, prof. Marka Góry z SGH, "pomysł Lewiatana jest "wart rozważenia". "O wszystkim, co nie burzy podziału systemu emerytalnego na dwie części (I filar ZUS i II filar OFE), warto dyskutować" - powiedział.

Ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju Wiktor Wojciechowski powiedział, że "najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby OFE dostawały gotówkę i same decydowały, w co inwestują". "Ponieważ jednak dyskutuje się o tym, by OFE otrzymywały gotówkę tylko częściowo, to pomysł z funduszem gwarantowanym przez Skarb Państwa nie jest zły. OFE mogłyby dostawać część składek w gotówce, część w obligacjach, a część w akcjach" - powiedział. Zaznaczył, że "pomysł z akcjami byłby dobry, gdyby OFE, po ustalonym czasie, mogły swobodnie je sprzedawać".

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować >>

Z kolei członek Rady Gospodarczej przy premierze Jacek Wiśniewski mówi, że "pomysł Lewiatana prowadzi do tego, by finansować reformę emerytalną z majątku państwowego". "Tego majątku nie mamy już jednak tyle, by takie finansowanie było możliwe przez wiele lat" - zaznaczył. Przyznał, że rozwiązałoby to problem finansowania systemu emerytalnego na kilka lat. Potem - jak tłumaczył - trzeba byłoby szukać kolejnego rozwiązania. "Lepiej pod razu zastanowić się nad rozwiązaniem, które wystarczy na 40-50 lat" - powiedział.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »