| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa - uważa PKPP Lewiatan.

Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. pensji pracowników, zaś do ZUS 12,2 proc.

W opinii współtwórcy reformy emerytalnej sprzed 10 lat, prof. Marka Góry z SGH, "pomysł Lewiatana jest "wart rozważenia". "O wszystkim, co nie burzy podziału systemu emerytalnego na dwie części (I filar ZUS i II filar OFE), warto dyskutować" - powiedział.

Ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju Wiktor Wojciechowski powiedział, że "najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby OFE dostawały gotówkę i same decydowały, w co inwestują". "Ponieważ jednak dyskutuje się o tym, by OFE otrzymywały gotówkę tylko częściowo, to pomysł z funduszem gwarantowanym przez Skarb Państwa nie jest zły. OFE mogłyby dostawać część składek w gotówce, część w obligacjach, a część w akcjach" - powiedział. Zaznaczył, że "pomysł z akcjami byłby dobry, gdyby OFE, po ustalonym czasie, mogły swobodnie je sprzedawać".

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować >>

Z kolei członek Rady Gospodarczej przy premierze Jacek Wiśniewski mówi, że "pomysł Lewiatana prowadzi do tego, by finansować reformę emerytalną z majątku państwowego". "Tego majątku nie mamy już jednak tyle, by takie finansowanie było możliwe przez wiele lat" - zaznaczył. Przyznał, że rozwiązałoby to problem finansowania systemu emerytalnego na kilka lat. Potem - jak tłumaczył - trzeba byłoby szukać kolejnego rozwiązania. "Lepiej pod razu zastanowić się nad rozwiązaniem, które wystarczy na 40-50 lat" - powiedział.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK