| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W listopadzie wzrosło bezrobocie - czy ostra zima zmniejszy liczbę osób zatrudnionych

W listopadzie wzrosło bezrobocie - czy ostra zima zmniejszy liczbę osób zatrudnionych

Szacunkowa stopa bezrobocia w listopadzie 2010 r. wyniosła 11,8 proc. i w porównaniu do października wzrosła średnio o 0,3 punktu procentowego - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Bezrobocie wzrosło w listopadzie we wszystkich województwach: od 0,1 pkt proc. (województwa: dolnośląskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie) do 0,5 pkt proc. (województwo zachodniopomorskie).

Polacy boją się bezrobocia, ale nie boją się utraty miejsca pracy >>

Według danych resortu pracy, liczba bezrobotnych wyniosła w listopadzie 2010 r. 1 mln 861 tys. osób i w porównaniu do końca października była większa o 2,3 proc., tj. o 42,4 tys. osób.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej wyniosła 60,8 tys. i spadła w porównaniu do końca października o 31,6 proc., tj. o 28 tys. osób. Spadek wolnych miejsc pracy miał miejsce we wszystkich województwach. Największy był w województwie świętokrzyskim (o 60 proc., tj. o 2,4 tys. miejsc), a najmniejszy w wielkopolskim (o 13,8 proc., tj. 0,9 tys. miejsc). Pracodawcy zgłosili w listopadzie o 20,9 tys. mniej ofert pracy niż w październiku.

Ostra zima spowoduje wzrost bezrobocia >>

Resort uzasadnił sytuację na rynku pracy w listopadzie zakończeniem robót sezonowych w budownictwie, leśnictwie i ogrodnictwie. "Wśród rejestrujących się bezrobotnych były także osoby zwalniane na podstawie wcześniejszych zwolnień grupowych oraz pracownicy z mniejszych zakładów, z którymi pracodawcy nie przedłużyli umów zawartych na czas określony" - wyjaśniło ministerstwo. Zaznaczyło, że pewna liczba osób - przede wszystkim kobiet - zaczyna teraz znajdować zatrudnienie doraźne w handlu, przed rozpoczynającym się sezonem świątecznym.

W opinii PKPP Lewiatan, "ostra zima wstrzyma realizację wielu inwestycji, szczególnie w budownictwie. To spowoduje, że stopa bezrobocia rejestrowanego pójdzie w górę i na koniec roku zbliży się do 12 proc.".

Co jest potrzebne, żeby bezrobocie malało? >>

"Świetne wyniki gospodarki w trzecim kwartale br., szybki wzrost produkcji sprzedanej przemysłu i dobre prognozy na czwarty kwartał mogą być sygnałem trwałej tendencji spadku liczby bezrobotnych w przyszłym roku. Stopa bezrobocia obniży się, ale raczej nie będzie mniejsza od 10 proc." - powiedział doradca zarządu Lewiatana dr Jacek Męcina. Przypomniał, że w 2011 r. znacznie zostały obcięte środki na Fundusz Pracy. "Mniej będzie pieniędzy m.in. na roboty publiczne, prace interwencyjne. Dlatego liczba osób długotrwale bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy, nie zmniejszy się tak szybko" - dodał Męcina.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK