| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych

PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, tym firmom, które postawiły na rozwój i inwestycje. Powodem jest tzw. Metoda Altmana.

Pomoc  ze środków PFRON nie może być  udzielona pracodawcy, który znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej, na którym ciąży obowiązek zwrotu takiej pomocy ze względu na jej niezgodność z prawem lub wspólnym rynkiem. Nie ma jednak przepisów, które określałyby sposób sprawdzania kondycji firmy.  PFRON zdecydował się posłużyć tzw. Metodą Altmana.

Senat - nowelizacja ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych bez poprawek >>

Cóż to jest za metoda? Model Altmana został opracowany w 1968 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego zadaniem było określenie zdolności kredytowej oraz wypłacalności przedsiębiorstwa, a także wskazanie zagrożeń dotyczących płynności firmy. Za pomocą tej metody łatwo oblicza się wskaźniki, które jednak nie odpowiadają polskiej specyfice oraz nie odzwierciedlają faktycznej kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Okazuje się, że wiele firm, które odnotowują zysk oraz płacą bez problemów zobowiązania, to firmy, które nie powinny działać na rynku i są właściwie zagrożone upadkiem. Ich jedyna „winą” w wielu wypadkach jest na przykład tylko to, że posiadają duży majątek w postaci nieruchomości lub spłacają na bieżąco kredyt - mówi Monika Bugajewska- Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

Likwidacja dofinansowania z PFRON do zatrudniania niepełnosprawnych? >>

I to nie wszystko. PFRON wstrzymuje wypłatę dofinansowań bez formalnej decyzji administracyjnej, już na etapie wyliczania owego wskaźnika. Dla firmy jest to bardzo niekorzystna procedura. Przez cały czas trwania postępowania, które może trwać nawet kilka miesięcy, nie otrzymuje ona należnego dofinansowania, co  w wielu przypadkach prowadzi  do faktycznego zachwiania płynnością finansową firmy. Zgłaszają się do nas właśnie takie firmy, które po takich, działaniach Funduszu są na granicy upadłości – wyjaśnia Monika Bugajewska-Tykarska.

POPON postuluje więc zmianę metody obliczającej kondycję finansową firmy. Jest zdania, że należy rozważyć inne, dostosowane do polskich warunków, wskaźniki. Zwraca również uwagę na konieczność zmiany procedury administracyjnej w tym zakresie. Wstrzymanie wypłaty dofinansowania powinno następować dopiero po wydaniu  ostatecznej decyzji administracyjnej.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji >>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK