REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozytywne oceny zmian ustawy o OFE

REKLAMA

Organizacje pracodawców i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych pozytywnie oceniają założenia projektu zmiany ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, przygotowane przez zespół ministra Michała Boniego. Są one obecnie w konsultacjach społecznych.

Według Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), Pracodawców RP oraz Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP) zmiany w przepisach dotyczących OFE są pozytywne głównie dlatego, że mają charakter kompleksowy, a ich celem jest poprawa efektywności Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).

Autopromocja

Zgodnie z założeniami, mają powstać dwa subfundusze emerytalne A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje. Drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Obecnie istniejące fundusze inwestujące w sposób mieszany - w akcje i obligacje - byłyby stopniowo likwidowane.

Emerytura z OFE może być dwa razy wyższa od emerytury z ZUS >>

Na 5 lat przed emeryturą wszystkie środki ubezpieczonych byłyby obligatoryjne przekazywane do subfunduszu C, zaś na 10 lat przed emeryturą każdy mógłby zdecydować czy już chce, by jego pieniądze trafiły do subfunduszu C, czy aby jeszcze przez maksymalnie 5 lat zostały w subfunduszu A. Tę decyzję mógłby zawsze, w ciągu 5 kolejnych lat, zmienić.

Inna propozycja dotyczy zmniejszenia od 1 lipca 2011 r. opłaty pobieranej od składek przekazywanych do OFE - do 2,3 proc. (obecnie 3,5 proc.), a od 2012 r. - do 2 proc. Zespół Boniego proponuje też m.in. likwidację od 1 stycznia 2014 r. akwizycji na rzecz OFE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii IGTE, w założeniach do projektu zmian w ustawie o OFE "po raz pierwszy położono tak duży nacisk na realne zwiększenie efektywności inwestycji funduszy emerytalnych".

"Wprowadzenie subfunduszy o zróżnicowanych portfelach inwestycyjnych, dostosowanych do cyklu życia członków OFE, zwiększy efektywność inwestycji funduszy i podniesie poziom bezpieczeństwa gromadzonego kapitału" - uważa IGTE. Dodaje jednak, że "konkurencyjność między wynikami funduszy emerytalnych nie wzrośnie radykalnie".

Zarzuty ws. trybu przygotowań założeń zmian ustawy o OFE >>

Według IGTE, należy też jeszcze raz przeanalizować m.in. propozycję likwidacji od 1 stycznia 2014 r. akwizycji tzw. pierwotnej (dotyczy ona osób przystępujących po raz pierwszy do OFE). "Jest to pomysł przedwczesny i niezrozumiały" - zaznaczyła Izba w opinii do projektu założeń.

Ekspertka Pracodawców RP Magdalena Janczewska podkreśliła, że "po 11 latach od reformy emerytalnej nowy system wymaga modyfikacji, by gromadzenie środków na przyszłą emeryturę przyniosło wymierne korzyści ubezpieczonym w postaci wyższej stopy zwrotu". Dodała, że "trzeba będzie jednak dyskutować np. o zasadach porównywania wyników finansowych funduszy, gdyż autorom założeń nie udało się ustrzec błędów, które mogą spowodować, że oczekiwana konkurencja między funduszami wcale nie nastąpi lub będzie niewielka".

Pracodawcy RP opowiadają się m.in. również za tym, by likwidacja akwizycji prowadzonej przez OFE dotyczyła jedynie rynku wtórnego.

Reforma ubezpieczeń społecznych w Komisji Trójstronnej >>

"Dobrze, że fundusze emerytalne zostały podzielone na inwestujące dynamicznie i bezpiecznie. Do tych drugich będą przekazywane pieniądze ubezpieczonych na 5 lat przed emeryturą, co pozwoli zabezpieczyć te środki przed wahaniami giełdowymi" - powiedziała ekspertka Związku ZRP Bogna Nowak-Turowiecka. Pozytywnie oceniła też możliwość wyboru przez ubezpieczonego czy na 10 lat przed emeryturą będzie chciał pozostać w funduszu dynamicznym, czy już przejść do funduszu bezpiecznego.

W opinii ekspertki ZRP, "problem może powstać przy wyborze rodzaju funduszu, ponieważ wielu ubezpieczonych nie będzie miało dostatecznej wiedzy, by podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Nawet jeśli osoby te będą miały informacje o wynikach finansowych różnych funduszy, to wątpliwe, by umiały je porównać" - zaznaczyła ekspertka ZRP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA