REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

REKLAMA

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

W środę, 6 października 2010 r., zakończyły się prace Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Głównym tematem zakończonego posiedzenia było rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej ds. poselskiego projektu zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Autopromocja

 Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja >>

Niestety Komisja zaopiniowała projekt pozytywnie. Rozpoczęła tym samym likwidację chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych. Głosowania w trakcie posiedzenia Komisji pokazały brak woli kompromisu i poszukiwania rozwiązań, takich, które nie przyniosłyby szkody zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz samym osobom niepełnosprawnym. Posłowie koalicji rządzącej jednomyślnie poparli projekt poselski, posłowie opozycji natomiast głosowali przeciwko proponowanym rozwiązaniom – wyjaśnia wiceprezes POPON Monika Tykarska.

Przyjęte rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji oznaczają, iż po wejściu w życie ustawy osoby niepełnosprawne z uprawnieniami emerytalnymi mogą stracić pracę. Powodem tego będzie przyjęta propozycja likwidacji dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z uprawnieniami emerytalnymi w stopniu lekkim i umiarkowanym.

 Również w zakresie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń Komisja poparła ich obniżenie, rozważając różne warianty na najbliższe trzy lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PFRON potrzebuje 1 mld zł na programy celowe dla niepełnosprawnych >>

Trzy przyjęte propozycje najbardziej uderzające w osoby niepełnosprawne i pracodawców chronionego rynku pracy to:

  • ograniczenie zwolnienia z podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego tylko dla zakładów pracy chronionej (zpchr), które osiągają wskaźnik zatrudnienia co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Oznacza to w praktyce zmniejszenie środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) i w konsekwencji brak tych środków dla osób niepełnosprawnych;
  • wprowadzenie obowiązku zwrotu niewykorzystanych środków zfron w danym roku obrotowym. Oznacza to odebranie możliwości wykorzystania środków zfron przez pracodawców i zatrudnione w zpchr osoby niepełnosprawne w kolejnym roku obrotowym;
  • podwyższenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zpchr do 50 proc., w tym 20 proc. osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Warunek zatrudnienia 20 proc. osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest warunkiem (w połączeniu z powyższymi). Doprowadzi to do rezygnacji ze statusu zpchr przez bardzo wiele zakładów i likwidację kolejnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych >>

Przyjęte propozycje oznaczają w praktyce przystąpienie przez koalicję rządową do operacji „likwidacja chronionego rynku pracy” i tak sprawę należy nazywać po imieniu. Tylko pozornie posłowie zadziałali na rzecz osób niepełnosprawnych odbierając pracodawcom zwolnienia podatkowe. To działanie uderzy najbardziej w same osoby niepełnosprawne. Ograniczy bowiem pomoc z zfron dla osób niepełnosprawnych na leczenie i rehabilitację oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych – mówi Monika Tykarska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA