| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Podnoszenie kwalifikacji zawodowych - interpretacja MPiPS

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych - interpretacja MPiPS

Przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników były przedmiotem interpretacji przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Wynika z niej, że największe znaczenie w celu rozpoczęcia szkolenia ma decyzja pracodawcy o skierowaniu na szkolenie bądź o wyrażeniu na nie zgody.

Od 16 lipca 2010 r. obowiązują zmienione przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Nowe regulacje są wynikiem nowelizacji Kodeksu pracy przeprowadzonej ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe przepisy Kodeksu pracy ws. podnoszenia kwalifikacji zawodników >>

Zmiana przepisów była konieczna ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że art. 103 k.p. jest niezgodny z Konstytucją RP ze względu na brak wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego. W wyniku powyższego art. 103 k.p., a także wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 ze zm.) przestały obowiązywać z dniem 11 kwietnia 2010 r.

Po zmianie przepisów podnoszenie kwalifikacji zawodowych odbywa się z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, jeżeli z propozycją podnoszenia kwalifikacji zawodowych wystąpi pracownik. Z wyjaśnień ministerstwa wynika, że największy wpływ na decyzję o rozpoczęciu procesu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika ma decyzja pracodawcy. Jeżeli pracodawca wyraża zgodę na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika bądź sam kieruje go na odpowiednie szkolenie, to powinien z nim zawrzeć umowę, w której zostaną określone wzajemne prawa i obowiązki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

Nie obowiązują przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników >>

Ministerstwo podkreśla również, że nowe przepisy kodeksu pracy zdefiniowały pojęcie „podnoszenie kwalifikacji zawodowych”, przez które należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 § 1 k.p.). W zakresie tego pojęcia mieszczą się tylko te kwalifikacje zawodowe, które są wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Z powyższego wynika, że nowe przepisy kodeksu pracy dotyczą przede wszystkim podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach pracy aktualnie wykonywanej przez pracownika. Omawiane przepisy będą miały również zastosowanie w przypadku, gdy planowany jest awans pracownika lub pracodawca zamierza zaproponować mu inne warunki pracy, np. pracę na innym stanowisku ze względu na zmianę profilu działalności firmy.

Ustawodawca, zmieniając przepisy kodeksu pracy, nałożył na pracodawcę, który skierował pracownika do podnoszenia kwalifikacji lub wyraził zgodę na kształcenie się pracownika, nowe obowiązki.

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe pracowników >>

Ministerstwo podkreśla, że wartość świadczeń na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika przyznanych przez pracodawcę korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek stanowi jedynie wynagrodzenie za czas zwolnienia z całości lub z części dnia pracy oraz wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK