| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zwrot nadpłaconych składek, które ZUS uznał za przedawnione

Zwrot nadpłaconych składek, które ZUS uznał za przedawnione

Do niedawna ZUS odmawiał zwrotu nadpłaconych należności z tytułu składek za okres wcześniejszy niż 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) o zwrot tych składek można się starać za okres wcześniejszych 10 lat. Nie każdy przedsiębiorca, który wpłacił zawyżone składki, ma jednak możliwość uzyskania ich zwrotu od ZUS.

Należy jednak pamiętać, że uchylenie decyzji nie może nastąpić, gdy od dnia doręczenia decyzji upłynęło 5 lat. W takim przypadku następuje jednak stwierdzenie, że wydanie decyzji nastąpiło z naruszeniem prawa.

W przypadku gdy płatnik odwołał się od decyzji ZUS odmawiającej zwrotu nienależnie opłaconych składek z uwagi na upływ 5 lat od ich opłacenia, a sąd prawomocnym wyrokiem oddalił jego odwołanie, płatnik może żądać wznowienia postępowania sądowego w tej sprawie

Można opłacić składki z kilkumiesięcznym opóźnieniem >>

Skargę o wznowienie postępowania składa się w sądzie, który wydał zaskarżone orzeczenie, a jeżeli zaskarżono orzeczenia sądów różnych instancji – w sądzie instancji wyższej. Termin na wniesienie tej skargi to 3 miesiące liczone od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – czyli w omawianym przypadku upłynął on 15 września 2010 r.

Jeżeli w sprawie nienależnie opłaconych składek w okresie od 1 stycznia 1998 r. do 7 maja 2003 r., co do których termin zwrotu upłynął między 1 stycznia 2003 r. a 8 maja 2008 r., nie była wydawana przez ZUS decyzja, płatnik składek może dochodzić ich zwrotu od ZUS na takich samych zasadach, na jakich ZUS ściąga nieopłacone składki.

Oznacza to, że prawo do zwrotu nadpłaty przysługuje, jeśli od dnia wymagalności nienależnie opłaconych składek nie upłynął jeszcze okres 10 lat.

Ostatnie dni na złożenie wniosku o umorzenie należności z tytułu składek >>

Poza składkami nienależnie opłaconymi w okresie od 1 stycznia 1998 r. do 7 maja 2003 r., co do których 5-letni termin zwrotu upłynął między 1 stycznia 2003 r. a 8 maja 2008 r., wyrok TK ma również wpływ na dochodzenie nadpłaconych składek po 7 maja 2003 r.

W uzasadnieniu do wyroku TK wyraźnie wskazał, że zasady dochodzenia składek (ich opłacenia przez ZUS lub zwrotu nadpłaty przez płatników czy ubezpieczonych) nie powinny być zróżnicowane. Oznacza to, że do nienależnie opłaconych składek należy obecnie odpowiednio stosować przepisy regulujące termin przedawnienia należności z tytułu składek, a także zawieszenie lub przerwanie tego terminu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK