| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki wprowadzeniu ustawy żłobkowej w ciągu czterech lat przybędzie ok. 400 tys. miejsc w placówkach sprawujących opiekę nad małymi dziećmi - zapowiedział premier Donald Tusk.

Ustawa doprowadzić ma także do sprofesjonalizowania rodzinnej pieczy zastępczej, rodzice zastępczy mają otrzymywać profesjonalne wsparcie i będą zachęcani do dokształcania się. Domy dziecka pozostaną, ale mają to być placówki małe, w których mieszkać będzie do 14 wychowanków, i przeznaczone dla dzieci starszych, które mają problem z przystosowaniem się do życia w rodzinie oraz dla dzieci, których stan zdrowia wymaga profesjonalnej opieki.

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem >>

Ustawa uregulować ma również kwestie adopcji, ma to być zadanie rządowe zlecone marszałkom województw, którzy będą odpowiedzialni za organizowanie procedur adopcyjnych na swoim terenie.

Z chwilą wejścia ustawy w życie ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech żłobki przestaną być zoz-ami, co jest istotną barierą rozwoju tej formy opieki. Projekt wprowadza również takie formy opieki jak klubik dziecięcy, w których opieka będzie sprawowana do 5 godz. dziennie, oraz opiekun dzienny - może nim zostać np. rodzic przebywający na urlopie wychowawczym, który chce zająć się większą liczbą dzieci.

Udogodnienia dla pracujących matek >>

Projekt zachęca do legalnego zatrudniania niań, za które składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadzać będzie budżet państwa, oraz tworzenia żłobków przy zakładach pracy - koszty ich zakładania i utrzymywania będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »