| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nadgodziny przy zadaniowym czasie pracy

Nadgodziny przy zadaniowym czasie pracy

Zadaniowy czas pracy może być zastosowany wszędzie tam, gdzie jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. Najczęściej zadaniowy czas pracy stosowany jest w zawodzie dziennikarza, agenta ubezpieczeniowego, handlowca, kontrolera itp.

W zadaniowym czasie pracy pracownik ma wpływ na rozkład swojego czasu pracy (pracownik sam organizuje sobie pracę i czas przeznaczony na jej wykonanie). Oznacza to, że niekiedy pracuje dłużej, innym razem skraca swój czas pracy. Istotne jest to, aby zlecone mu zadanie lub zadania zostały wykonane. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, tak aby możliwe było ich wykonanie w ramach norm czasu pracy

Czy będzie bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych >>

Pracownik może także zostać zobowiązany, oprócz przydzielonych mu zadań, do bycia w zakładzie pracy w określonych godzinach. Nie zmienia to jednak charakteru zadaniowego czasu pracy.

Kwestią budzącą największe wątpliwości interpretacyjne w zadaniowym czasie pracy jest praca w godzinach nadliczbowych. Pracodawca nie prowadzi ewidencji czasu pracy pracowników objętych tym systemem. Pojawiają się więc problemy związane z udowodnieniem pracy poza normalnymi godzinami pracy.

Warunkiem prawidłowo zastosowanego zadaniowego systemu czasu pracy jest taki sposób przydzielania wyznaczonych zadań, aby mogły być realnie wykonane w obowiązującym pracownika wymiarze czasu pracy. Zdaniem Sądu Najwyższego „w przeciwnym wypadku pracownik może skierować sprawę do sądu z żądaniem wynagrodzenia za pracę ponad normy czasu pracy" (wyrok SN z 4 sierpnia 1999 r. I PKN 181/99, OSNP 2000/22/810). Zlecenie pracownikowi zadań, których wykonanie w normalnym czasie pracy jest niemożliwe, trzeba kwalifikować jako równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy (wyrok SN z 10 września 1998 r. I PKN 301/98, OSNP 1999/19/608).

Zagadnienia kontrolne w zakresie czasu pracy >>

Pracownikowi, który ze względu na:

  • konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • szczególne potrzeby pracodawcy

wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym.

Praca w porze nocnej >>

Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK