| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Do 10 września można składać wnioski o renty

Do 10 września można składać wnioski o renty

Rolnicy, którzy chcą otrzymywać rentę strukturalną w zamian za przekazanie gospodarstwa, mogą składać wnioski do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Termin upływa 10 września.

O przyznaniu renty nie decyduje kolejność dostarczenia dokumentów ale lista rankingowa. Najwyżej punktowane będą wnioski, w których rolnicy przekażą duże gospodarstwa następcy, a w efekcie powstaną jeszcze większe gospodarstwa.

Jest to ostatni termin naboru w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jego uruchomienie było możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na przesunięcie pieniędzy z innych działań PROW. Na nowe świadczenia w 2010 r. przeznaczone jest ok. 420 mln euro.

Wcześniej ARiMR przeprowadziła dwa nabory - w 2007 r. i 2008 r. Łącznie w końcu 2009 r. świadczenia otrzymywało 13,6 tys. rolników. Ponadto renty są wypłacane 53 tys. rolników, którzy uzyskali je w ramach PROW 2004-2006.

W stosunku do działania realizowanego w poprzednim PROW (2004-2006), znacznie została zmniejszona wysokość świadczenia. W opinii wielu środowisk, wysokość renty strukturalnej była zbyt wysoka w stosunku do świadczeń uzyskiwanych z KRUS - zaznacza IERiGŻ. W 2004 r., gdy uruchomiano to działanie, podstawowa wysokość renty strukturalnej wynosiła 210 proc. kwoty najniższej emerytury, która była wtedy na poziomie 562,58 zł.

Obecnie podstawowa wysokość renty strukturalnej odpowiada kwocie 150 proc. najniższej emerytury (czyli 1013 zł). Renta może być zwiększona o 100 proc. (676 zł) kwoty najniższej emerytury, jeżeli oboje małżonkowie spełniają wszystkie warunki dla przyznania takiej renty. Dodatkowo świadczenie może być powiększone o kolejne 102 zł, jeśli przekazane gospodarstwo rolne jest większe niż 10 ha, a osoba, która je przejmuje, nie ukończyła 40 lat. W sumie maksymalnie można dostać ok. 1800 zł miesięcznie.

Rentę strukturalną może otrzymać rolnik, który ma co najmniej 55 lat i otrzymuje ją do chwili ukończenia 65 lat. Po tym okresie przechodzi on na świadczenie emerytalne z KRUS.


Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK