| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy będzie wypłacana pomoc dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych

Czy będzie wypłacana pomoc dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych

Brak jest przesłanek do wypłacania pomocy dla pracodawców zatrudniających pracownika, który w trakcie trwania stosunku pracy stał się osobą niepełnosprawną - wynika z interpretacji Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Według Pracodawców RP takie stanowisko jest działaniem godzącym w interesy pracodawców i osób niepełnosprawnych.

Interpretacja Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych stanowi, że bezzasadne było wystąpienie o dofinansowanie do płacy pracownika,  w sytuacji kiedy rozpoczął on pracę u danego pracodawcy po 1 stycznia 2009 r. a następnie w wyniku zdarzenia losowego stał się osobą niepełnosprawną i pracodawca zaczął otrzymywać dopłaty od jego pensji. Zdaniem Biura Pełnomocnika, nie stanowi to zachęty w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008.  W związku z tym pracodawcy będą musieli zwrócić nienależnie pobrane pieniądze.

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych >>

Zdaniem Pracodawców RP interpretacja ta godzi w interes pracodawców, którzy będą musieli podejmować nieracjonalne decyzje w celu ominięcia tej interpretacji. W jej wyniku pracodawca będzie proponował zatrudnionemu, który stał się niepełnosprawnym rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, a następnie będzie taką osobę ponownie zatrudniał. W przypadku braku zgody pracownika nie będzie mógł pobierać profitów z tytułu zatrudniania osoby niepełnosprawnej.

W administracji pracuje zbyt mało osób niepełnosprawnych >>

Taka interpretacja może naruszać równość podmiotów wobec prawa. Zgodnie z art. 32 Konstytucji RP „wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.” Tymczasem dwa podmioty zatrudniające w danym punkcie czasowym osobę niepełnosprawną będą miały zupełnie inne uprawnienia i możliwości konkurowania ze sobą. Pracodawcy RP są przeciwni stanowieniu prawa, które aby zachować pozycję konkurencyjną należy omijać i które jest absurdalne. – Uważamy, że zmiana ta narazi przedsiębiorstwa na straty wnikające z konieczności zwracania pieniędzy, a także obniży skłonność pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych – mówi ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK