| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy będzie wypłacana pomoc dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych

Czy będzie wypłacana pomoc dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych

Brak jest przesłanek do wypłacania pomocy dla pracodawców zatrudniających pracownika, który w trakcie trwania stosunku pracy stał się osobą niepełnosprawną - wynika z interpretacji Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Według Pracodawców RP takie stanowisko jest działaniem godzącym w interesy pracodawców i osób niepełnosprawnych.

Interpretacja Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych stanowi, że bezzasadne było wystąpienie o dofinansowanie do płacy pracownika,  w sytuacji kiedy rozpoczął on pracę u danego pracodawcy po 1 stycznia 2009 r. a następnie w wyniku zdarzenia losowego stał się osobą niepełnosprawną i pracodawca zaczął otrzymywać dopłaty od jego pensji. Zdaniem Biura Pełnomocnika, nie stanowi to zachęty w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008.  W związku z tym pracodawcy będą musieli zwrócić nienależnie pobrane pieniądze.

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych >>

Zdaniem Pracodawców RP interpretacja ta godzi w interes pracodawców, którzy będą musieli podejmować nieracjonalne decyzje w celu ominięcia tej interpretacji. W jej wyniku pracodawca będzie proponował zatrudnionemu, który stał się niepełnosprawnym rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, a następnie będzie taką osobę ponownie zatrudniał. W przypadku braku zgody pracownika nie będzie mógł pobierać profitów z tytułu zatrudniania osoby niepełnosprawnej.

W administracji pracuje zbyt mało osób niepełnosprawnych >>

Taka interpretacja może naruszać równość podmiotów wobec prawa. Zgodnie z art. 32 Konstytucji RP „wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.” Tymczasem dwa podmioty zatrudniające w danym punkcie czasowym osobę niepełnosprawną będą miały zupełnie inne uprawnienia i możliwości konkurowania ze sobą. Pracodawcy RP są przeciwni stanowieniu prawa, które aby zachować pozycję konkurencyjną należy omijać i które jest absurdalne. – Uważamy, że zmiana ta narazi przedsiębiorstwa na straty wnikające z konieczności zwracania pieniędzy, a także obniży skłonność pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych – mówi ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »