| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy będzie bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych

Czy będzie bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej ustawę o pracownikach urzędów państwowych. Nowelizacja dotyczy m.in. zniesienia bezwzględnego zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych kobiet opiekujących się dziećmi w wieku do 8 lat.

Urzędnicy państwowi mogą być zatrudniani w tzw. równoważnym systemie czasu pracy, czyli w warunkach wydłużenia dobowej normy czasu pracy w niektórych dniach oraz poza normalnymi godzinami pracy, w porze nocnej, a także w niedziele i święta. Jedynie w stosunku do kobiet w ciąży, kobiet opiekujących się dziećmi w wieku do 8 lat oraz w innych przypadkach określonych w odrębnych przepisach obowiązuje bezwzględny zakaz zatrudniania w wyżej wskazanych warunkach. (art. 29 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych – Dz.U. z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.).

Praca w porze nocnej >>

Treść tego przepisu odbiega od zasad zawartych w innych pragmatykach zawodowych, gdyż zakazy ustanowione w poszczególnych ustawach mają charakter względny (jeżeli urzędnik wyrazi na to zgodę, zakaz zostaje zniesiony). Rozwiązanie zwarte w ustawie o pracownikach urzędów państwowych odróżnia się również pod względem zakresu podmiotów, których omawiany zakaz dotyczy. Odnosi się wyłącznie do kobiet opiekujących się dziećmi do 8 lat oraz do innych podmiotów określonych w odrębnych przepisach (np. zakaz zatrudniania młodocianych w porze nocnej albo zatrudniania pracowników w warunkach szczególnie niekorzystnych). Natomiast zakaz nie dotyczy urzędników mężczyzn opiekujących się dziećmi.

Omawiana regulacja różni się również od zasad ustalonych w ramach powszechnego prawa pracy, a więc rozwiązań wynikających z Kodeksu pracy, które nie ograniczają w sposób bezwzględny zatrudniania w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do lat 4. W art. 178 § 2 k.p. zawarto względny zakaz zatrudniania pracowników i pracownic, który pozwala na zatrudnianie takich pracowników w godzinach nadliczbowych i godzinach nocnych, jeśli wyrażą zgodę na taką pracę.

Urlop ojcowski - nowelizacja kodeksu pracy >>

Biorąc powyższe pod uwagę oraz konstytucyjną zasadę równości kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu, która nakazuje m.in. jednakowe traktowanie rodziców (opiekunów) dziecka w zakresie uprawnień wynikających ze sprawowania opieki nad dzieckiem, posłowie przygotowali projekt nowelizacji ustawy o pracownikach urzędów państwowych (druk sejmowy 3248). Rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji mają na celu zrównanie w prawach urzędników oraz wprowadzenie możliwości elastycznego planowania pracy (możliwość zatrudnienia szerszej grupy pracowników w równoważnym systemie czasu pracy).

Jeśli komisje sejmowe oraz Senat nie wprowadzą do projektu zmian, to po uchwaleniu przez Sejm art. 29 ust. 3 ustawy o pracownikach urzędów państwowych uzyska następujące brzmienie: „Przepisów ust. 1a i 2 nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz – bez ich zgody – do osób sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do lat ośmiu”. 

Zagadnienia kontrolne w zakresie czasu pracy >>

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia tekstu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK