| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Uwaga na akwizytorów OFE

Uwaga na akwizytorów OFE

Akwizytorzy funduszy emerytalnych i ubezpieczeń, chcący przedstawić ofertę osobom odbywającym staże z urzędów pracy, bezprawnie podszywają się pod pracowników tych urzędów - alarmują urzędnicy, ostrzegając stażystów i pracodawców przed takimi metodami.

"Przedstawiając się jako pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy osoby te działają w sposób nieuprawniony i nielegalny. Psują nam markę i stwarzają wrażenie, jakoby to urząd pracy udostępnił akwizytorom dane tych osób" - powiedziała wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach, Anna Szczęsny-Michalak.

Obowiązek zapisywania się do OFE >>

Akwizytorzy wiedzą, gdzie szukać stażystów, bo zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, urząd pracy musi opublikować wykazu pracodawców i liczbę osób, z którymi zawarto umowy w sprawie stażu, prac interwencyjnych, robót publicznych czy refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego.

Urząd nie publikuje danych tych osób, a jedynie ich liczbę i nazwy pracodawców. To wystarcza akwizytorom, by dotrzeć do stażystów - przedstawiciele funduszy po prostu dzwonią do firm, przedstawiając się jako pracownicy urzędów pracy i prosząc o połączenie ze stażystą, nie znając jego nazwiska. Najczęściej bez problemu uzyskują połączenie.

Propozycja wypłaty środków zgromadzonych w OFE >>

Do urzędu pracy w Tychach dotarło już wiele sygnałów o takich praktykach, głównie od stażystów, przekonanych, że to urząd udostępnił ich dane akwizytorom. Przedstawiciele PUP zaprzeczają, by mieli z tym cokolwiek wspólnego. Urzędnicy przypuszczają, że podobne praktyki stosowane są także na terenie działania innych urzędów pracy w regionie.

Stażyści czy absolwenci są dla akwizytorów cennymi kontaktami, by najczęściej są to osoby, które nie wybrały jeszcze otwartego funduszu emerytalnego.

Powiatowy Urząd Pracy w Tychach prosi o zgłaszanie sytuacji, kiedy ktoś podający się za pracownika Urzędu próbuje skontaktować się z osobą bezrobotną w celu przedstawienia oferty ubezpieczeniowej.

Analiza stanu środków zgromadzonych na kontach OFE i ZUS >>

Tyska policja nie prowadzi na razie dochodzenia w tej sprawie. Z dotychczasowych informacji wynika, że akwizytorzy podszywają się pod urzędników jedynie po to, by skontaktować się z właściwymi osobami. Przedstawiając oferty nie udają już, że są z urzędu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK