| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Przejście na emeryturę zależne od lat pracy

Przejście na emeryturę zależne od lat pracy

Pod koniec lipca Sejm ma się zająć projektem ustawy uzależniającym prawo do emerytury od lat pracy, a nie od wieku pracownika. Posłowie PiS, PSL i Lewicy uważają, że pomysł jest ciekawy i trzeba nad nim pracować. PO jest raczej za jego odrzuceniem.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych został przygotowany przez ekspertów Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, które zebrało pod nim ponad 270 tys. podpisów. Wprowadza on możliwość odchodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobietę i 40 lat przez mężczyznę, niezależnie od ich wieku.

Prawo do emerytury niezależnie od wieku >>

9,90 złZUS czy OFE? Poradnik w PDF

Według Magdaleny Kochan z PO propozycje zawarte w projekcie poselskim są złe i będzie głosowała przeciwko nim. "W emeryturach nie chodzi tylko o to, jak długo pracujemy i zbieramy na emeryturę, ale także o to, ile lat będziemy pobierać świadczenie" - powiedziała. Przypomniała, że kobiety żyją w Polsce średnio ok. 83 lat, a mężczyźni ok. 78 lat. "Gdyby do uzyskania emerytury wystarczyło przepracowanie 35 czy 40 lat, to kobiety mogłyby kończyć pracę zawodową w wieku nawet 53 lat, a mężczyźni 58 lat. Potem pobieraliby emeryturę odpowiednio przez 30 lub 20 lat. Na tak długi czas nie wystarczyłoby im kwot zebranych w trakcie pracy zawodowej" - wyjaśniła Kochan.

Elżbieta Rafalska (PiS) powiedziała, że danie ludziom możliwości wyboru, kiedy chcą odejść na emeryturę jest dobrym rozwiązaniem. "Jeżeli ktoś np. nie ma zdrowia albo ma inne zabezpieczenie finansowe, powinien móc zakończyć pracę zawodową po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat" - dodała.

"Istnieje jednak obawa, że część osób odejdzie na emeryturę zbyt wcześnie nie mając żadnych dodatkowych pieniędzy i stanie się potem pensjonariuszami opieki społecznej. Dlatego trzeba nad projektem OPZZ dokładnie się zastanowić" - powiedziała Rafalska.

System emerytalny powinien zapewniać emeryturę podstawową >>

Zdaniem posła PSL Mieczysława Kasprzaka "każda dyskusja o zmianach w systemie ubezpieczeń społecznych jest potrzebna, także ta o wieku emerytalnym". Podkreślił, że "przewidziana w projekcie fakultatywność odchodzenia na emeryturę - albo po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat, albo uzyskaniu odpowiedniego wieku emerytalnego - jest potrzebna, szczególnie gdy mówi się o podwyższeniu ustawowego wieku emerytalnego".

Posłanka Lewicy Anna Bańkowska powiedziała, że jej klub poprze projekt przygotowany przez OPZZ. "35 lat pracy dla kobiety i 40 lat dla mężczyzny to wystarczający okres na wypracowanie przyzwoitej emerytury. Oczywiste jest, że z takiej możliwości będą korzystać ci, którzy nie mają już pracy albo zdrowia i nie pozostanie im nic innego jak odejść na emeryturę, mimo że będzie ona niższa od tej, którą otrzymaliby pracując jeszcze 10 czy 15 lat dłużej" - dodała.

avatar

2013-10-21 18:42 Zgłoś

No Ile należy pracować w Polsce bo ja pracuje już 40 lat i końca nie widać za zgodą nam panujących ,jak będę mógł przejść na emeryturę w wieku 67 lat to będę miał 50 lat pracy .Pracodawca nie przewidział  jubileuszówki za 45 i 50 lat pracy .Bo nikt tyle nie pracował ,nawet ten co został skazany na dożywocie za karę ma możliwość na wyjście na wolność po połowie kary zasondzonej.A moje dzieci wyjechały  na obczyznę za pracą i chlebem ,bo w Polsce nie ma dla nich pracy a ja muszę ryć do usranej śmierci. Tu się nic nie zmieni póki chamy przy korycie nie mogą się nażreć naszymi pieniędzmi . .

avatar

2013-10-19 16:49 Zgłoś

no niestety robia z narodu polskiego idiotow, ale co im tam powiedzieli juz dawno ze beda na nich polacy tyrac, jestesmy ciemnym narodem

avatar

2012-02-27 12:06 Zgłoś

To jest cos okropnego co sie dzieje z naszymi emeryturami.Mam 37 lat przepracowane i mam juz dosc,jestem po 3 ciezkich operacjach i niemam juz sily dalej pracowac.Niech nasze miejsca zajma mlode ,zdrowe kobiety niech sie teraz one wykaza.Ale cos sie nie spiesza w PO z naszymi emeryturami,kaza nam orac niewiadomo dokad.Mundurowi odchodza w tak mlodym wieku na emeryture ,ze to jest skandal,a my mamy tyrac ile jeszcze lat?Mam juz wypracowane lata na moja emeryture i skladki tyle lat odprowadzane do ZUS-u.Kiedy sie mam cieszyc moja emerytura i moimi wnukami.Bezprzerwy cos wydluzaja nigdy nie jest tak zeby prosty ,skromny czlowiek cos skorzystal.Odnosnie mojego meza to samo sie dotyczy .Tyle lat pracuje i dalej mezczyznom przesuwaja wiek do 67 lat .Kto teraz tyle wyzyje .Jak mezczyzni mlodo umieraja ,bo pracuja fizycznie i kregoslup im wysiada.Zbudzcie sie ze snu zimowego i wezcie sie w koncu za te ustawy wczesniejsze.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP26
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem Infor.pl »