| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Umowa o pracę - osobista i dobrowolna

Umowa o pracę - osobista i dobrowolna

Kodeks pracy określa cechy, jakie musi posiadać stosunek pracy. Istnienie tych cech oznacza, że strony wiąże stosunek pracy, bez względu na nazwę zawartej umowy.

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Z przytoczonego art. 22 § 1 kodeksu pracy wynika kilka cech stosunku pracy, najistotniejszymi z nich są osobistość świadczenia pracy oraz dobrowolność. 

Stosunek pracy z wyboru >>

Dobrowolność stosunku pracy przesądzona jest art. 11 k.p. Zakłada on, że bez względu na podstawę prawną tego stosunku oraz ustalenie warunków pracy i płacy zatrudnienie wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron (pracodawcy i pracownika). Jeśli nie ma mowy o zgodnym oświadczeniu, nie ma wtedy mowy o zawarciu stosunku pracy. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy to pracodawca nawet mimo swojej woli, musi przyjąć do pracy pracownika przywróconego na mocy wyroku sądu pracy (art. 48 i 57 k.p.).

Pracodawcy zatrudniają i zwalniają >>

Kolejną cechą stosunku pracy, z którą ściśle związana jest również cecha odpłatności (pracownik nie może zrzec się swojego wynagrodzenia na rzecz innej osoby oraz umowa o pracę nie może być nieodpłatna), jest osobiste świadczenie pracy przez pracownika na rzecz osoby go zatrudniającej. Te dwie cechy stanowią podstawę do odróżnienia umowy o pracę od umowy cywilnoprawnej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK