| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niepełny wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Niepełny wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Pracownik zamiast korzystać z urlopu wychowawczego może złożyć u swojego pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa etatu.

Pracownik składa wniosek do pracodawcy na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli natomiast wniosek został złożony bez zachowania ww. terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

Udogodnienia dla pracujących matek >>

Co ważne, pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika, nawet jeśli taka zmiana łączy się u niego z trudnościami organizacyjnymi. Mimo nakazu uwzględniania wniosku pracodawca nadal decyduje o tym, jak będzie wyglądała praca takiego pracownika, czyli m.in. decyduje o tym, które dni pracownik może mieć wolne, a w które pracuje, oraz w jakich godzinach pracownik będzie przychodził do pracy i z niej wychodził.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracownik jest chroniony od momentu złożenia wniosku. Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony po upływie 2-tygodniowego terminu, umowa rozwiąże się z upływem terminu wynikającego z wypowiedzenia.

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem >>

Istotne jest także to, że z uprawnienia tego mają prawo korzystać zarówno pracownice, jak i pracownicy–ojcowie dziecka.

Wypowiedzenie umowy w ww. okolicznościach jest możliwe także u pracodawców zatrudniających ponad 20 pracowników, jeśli przyczyny wypowiedzenia są inne niż likwidacja bądź upadłość (np. z powodu likwidacji stanowiska pracy czy zmian organizacyjnych).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK