| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niepełny wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Niepełny wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Pracownik zamiast korzystać z urlopu wychowawczego może złożyć u swojego pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa etatu.

Pracownik składa wniosek do pracodawcy na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli natomiast wniosek został złożony bez zachowania ww. terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

Udogodnienia dla pracujących matek >>

Co ważne, pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika, nawet jeśli taka zmiana łączy się u niego z trudnościami organizacyjnymi. Mimo nakazu uwzględniania wniosku pracodawca nadal decyduje o tym, jak będzie wyglądała praca takiego pracownika, czyli m.in. decyduje o tym, które dni pracownik może mieć wolne, a w które pracuje, oraz w jakich godzinach pracownik będzie przychodził do pracy i z niej wychodził.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracownik jest chroniony od momentu złożenia wniosku. Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony po upływie 2-tygodniowego terminu, umowa rozwiąże się z upływem terminu wynikającego z wypowiedzenia.

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem >>

Istotne jest także to, że z uprawnienia tego mają prawo korzystać zarówno pracownice, jak i pracownicy–ojcowie dziecka.

Wypowiedzenie umowy w ww. okolicznościach jest możliwe także u pracodawców zatrudniających ponad 20 pracowników, jeśli przyczyny wypowiedzenia są inne niż likwidacja bądź upadłość (np. z powodu likwidacji stanowiska pracy czy zmian organizacyjnych).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK