| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Świadczenia pozapłacowe zamiast podwyżek wynagrodzenia

Świadczenia pozapłacowe zamiast podwyżek wynagrodzenia

Polska w początkowej fazie kryzysu ogólnoświatowego nie odczuła jego skutków w sposób bezpośredni. Postępujące spowolnienie gospodarcze wpłynęło jednak na ograniczenie popytu na pracę: spadek zatrudnienia i wzrost bezrobocia.

Zmiany w popycie na pracę wpłynęły na dynamikę płac. W konsekwencji, jak wynika z badań dr Kazimierza Sedlaka, Dyrektora Sedlak & Sedlak i właściciela vortalu na temat wynagrodzeń, przedsiębiorcy zaczęli bardzo dokładnie i ostrożnie planować kolejne kroki i decyzje. Ich powściągliwość sprowadzała się do unowocześniania systemów wynagrodzeń: uelastyczniania budżetu, tworzenia powiązań między płacami a rzeczywistymi wynikami firmy oraz zmiany systemów premiowania. Wielu pracodawców zapomniało przy tym o zasadzie, by modyfikacje zasad premiowania wprowadzać z uwzględnieniem systemu motywowania pracowników. Skutki kryzysu odczuli więc przede wszystkim pracownicy.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto >>

Kryzys ekonomiczny niewątpliwie wpłynął na wzrost liczby osób zasilających szeregi bezrobotnych. Nie oznacza to jednak, że nagle łatwiejsze stało się pozyskanie specjalistów – mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes wrocławskiej firmy Futuro Finance. – Pracodawca, który nie troszczył się o zatrzymanie fachowca w strukturze swojej organizacji, nie dbał o dobre relacje z nim, nie stosował odpowiednich narzędzi motywacyjnych, może mieć teraz duże trudności ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika.

Jak zatem zadbać o pracownika? W czasach kryzysu wielu pracodawców mówiąc o motywowaniu pracowników wciąż ma na myśli konieczność podwyżek wynagrodzeń dla całej zatrudnianej przez niego kadry. Nic bardziej mylnego – warto motywować najlepszych, najbardziej efektywnych i zaangażowanych, pamiętając przy tym, że wynagrodzenie za pracę to nie tylko wypłaty pieniężne, ale też świadczenia pozapłacowe.

W przyszłym roku wynagrodzenia wzrosną o 7 procent >>

Wśród interesujących dla pracownika i niekoniecznie kosztownych rozwiązań, które uatrakcyjnią otrzymywaną pensję oraz odpowiednio podniosą poziom zaangażowania w wykonywanie zadań, można wymienić:

  • pakiet opieki medycznej,
  • system dodatkowych ubezpieczeń,
  • karnety na basen i siłownię,
  • opiekę finansową.

Coraz większym zainteresowaniem wśród polskich pracodawców cieszy się opieka finansowa – opowiada A. Brucko-Stępkowska. – Pracodawca, który korzysta z tej oferty, wykupuje dla swoich najlepszych pracowników niedrogie pakiety financial care. Dzięki takiemu abonamentowi pracownik może liczyć na pomoc profesjonalnego doradcy finansowego, który przez telefon lub internet pomoże mu w wyborze konta bankowego lub ubezpieczenia, a nawet podpowie jak odzyskać niektóre ze składek z OFE i zaplanuje proces oszczędzania.

Jak należy wypłacać wynagrodzenie za pracę >>

Szczególnie ciekawym sposobem na rozbudowę świadczeń pozapłacowych wydaje się właśnie financial care. Wsparcie pracowników w zakresie finansów poprzez zapewnienie im opieki doradcy stanowi niezwykle rozsądne i przyszłościowe rozwiązanie. W okresie, gdy wiele firm boryka się z problemami finansowymi, należy rozpocząć doradzanie na poziomie jednostki, nauczyć pracownika jak optymalnie zarządzać własnymi funduszami.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK