| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Świadczenia pozapłacowe zamiast podwyżek wynagrodzenia

Świadczenia pozapłacowe zamiast podwyżek wynagrodzenia

Polska w początkowej fazie kryzysu ogólnoświatowego nie odczuła jego skutków w sposób bezpośredni. Postępujące spowolnienie gospodarcze wpłynęło jednak na ograniczenie popytu na pracę: spadek zatrudnienia i wzrost bezrobocia.

Zmiany w popycie na pracę wpłynęły na dynamikę płac. W konsekwencji, jak wynika z badań dr Kazimierza Sedlaka, Dyrektora Sedlak & Sedlak i właściciela vortalu na temat wynagrodzeń, przedsiębiorcy zaczęli bardzo dokładnie i ostrożnie planować kolejne kroki i decyzje. Ich powściągliwość sprowadzała się do unowocześniania systemów wynagrodzeń: uelastyczniania budżetu, tworzenia powiązań między płacami a rzeczywistymi wynikami firmy oraz zmiany systemów premiowania. Wielu pracodawców zapomniało przy tym o zasadzie, by modyfikacje zasad premiowania wprowadzać z uwzględnieniem systemu motywowania pracowników. Skutki kryzysu odczuli więc przede wszystkim pracownicy.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto >>

Kryzys ekonomiczny niewątpliwie wpłynął na wzrost liczby osób zasilających szeregi bezrobotnych. Nie oznacza to jednak, że nagle łatwiejsze stało się pozyskanie specjalistów – mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes wrocławskiej firmy Futuro Finance. – Pracodawca, który nie troszczył się o zatrzymanie fachowca w strukturze swojej organizacji, nie dbał o dobre relacje z nim, nie stosował odpowiednich narzędzi motywacyjnych, może mieć teraz duże trudności ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika.

Jak zatem zadbać o pracownika? W czasach kryzysu wielu pracodawców mówiąc o motywowaniu pracowników wciąż ma na myśli konieczność podwyżek wynagrodzeń dla całej zatrudnianej przez niego kadry. Nic bardziej mylnego – warto motywować najlepszych, najbardziej efektywnych i zaangażowanych, pamiętając przy tym, że wynagrodzenie za pracę to nie tylko wypłaty pieniężne, ale też świadczenia pozapłacowe.

W przyszłym roku wynagrodzenia wzrosną o 7 procent >>

Wśród interesujących dla pracownika i niekoniecznie kosztownych rozwiązań, które uatrakcyjnią otrzymywaną pensję oraz odpowiednio podniosą poziom zaangażowania w wykonywanie zadań, można wymienić:

  • pakiet opieki medycznej,
  • system dodatkowych ubezpieczeń,
  • karnety na basen i siłownię,
  • opiekę finansową.

Coraz większym zainteresowaniem wśród polskich pracodawców cieszy się opieka finansowa – opowiada A. Brucko-Stępkowska. – Pracodawca, który korzysta z tej oferty, wykupuje dla swoich najlepszych pracowników niedrogie pakiety financial care. Dzięki takiemu abonamentowi pracownik może liczyć na pomoc profesjonalnego doradcy finansowego, który przez telefon lub internet pomoże mu w wyborze konta bankowego lub ubezpieczenia, a nawet podpowie jak odzyskać niektóre ze składek z OFE i zaplanuje proces oszczędzania.

Jak należy wypłacać wynagrodzenie za pracę >>

Szczególnie ciekawym sposobem na rozbudowę świadczeń pozapłacowych wydaje się właśnie financial care. Wsparcie pracowników w zakresie finansów poprzez zapewnienie im opieki doradcy stanowi niezwykle rozsądne i przyszłościowe rozwiązanie. W okresie, gdy wiele firm boryka się z problemami finansowymi, należy rozpocząć doradzanie na poziomie jednostki, nauczyć pracownika jak optymalnie zarządzać własnymi funduszami.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK