| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę

Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę

Pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, musi dbać przede wszystkim o interes firmy, m.in. związany z poprawnym administrowaniem dokumentacją pracowniczą.

Duże znaczenie ma też informacja o tym, czy pracownik wykorzystał dni opieki na dziecko do 14. roku życia oraz ich liczba. Dni te przysługują bowiem niezależnie od liczby pracodawców.

  • Na co należy zwrócić uwagę w przypadku, gdy pracownik np. po 2 latach zatrudnienia przedstawia pracodawcy świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy (przy zawieraniu umowy nie został o nie poproszony). Jakie informacje zawarte w świadectwie pracy mogą zaważyć na uprawnieniach pracownika w obecnej firmie?

– Sytuacja przedstawiona w pytaniu jest szczególna. Dowodzi na pewno braku dbałości pracodawcy o swój interes, zezwalając na wykonywanie pracy bez przedstawienia świadectwa pracy za poprzednie stosunki pracy.

Niemniej jednak w takiej sytuacji pracodawca musi wziąć pod uwagę przede wszystkim staż pracy pracownika, wynikający z dostarczonego świadectwa. Łączy się on wprost z wymiarem urlopu wypoczynkowego. Może np. okazać się, że naszemu pracownikowi przysługuje nie 20, ale 26 dni urlopu.

Warto też wspomnieć o zajęciu wynagrodzenia przez komornika na mocy prawomocnego orzeczenia sądu. W świadectwie powinna być bowiem zamieszczona informacja, czy względem pracownika jest prowadzone postępowanie komornicze. Jeżeli takie postępowanie się toczy, a my o tym nie wiedzieliśmy, gdyż nie otrzymaliśmy takiego świadectwa wcześniej, należy zawiadomić odpowiedniego komornika o tym, że teraz dana osoba jest u nas zatrudniona i że komornik nadal może ściągać należności naliczone przez sąd, ale już z wynagrodzenia wypłacanego przez obecnego pracodawcę. Podsumowując, zachęcam pracodawców do żądania świadectwa pracy od nowo zatrudnianych pracowników, gdyż pozwala to na wcześniejsze reagowanie na różne prawne aspekty zawierania nowego stosunku pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK