| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę

Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę

Pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, musi dbać przede wszystkim o interes firmy, m.in. związany z poprawnym administrowaniem dokumentacją pracowniczą.

– Wielu pracodawców spotyka się z takim życzeniem pracownika, który otrzymał już oświadczenie o wypowiedzeniu (np. 3-miesięcznym), jednak termin tego wypowiedzenia jeszcze nie upłynął, a więc nie rozwiązał się stosunek pracy. Pracownicy w praktyce często życzą sobie od pracodawcy wydania świadectwa pracy przed rozwiązaniem stosunku pracy. Niestety pracodawca nie może zastosować się do takiej prośby pracownika, ponieważ byłoby to niezgodne m.in. z przepisami rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej, a także rozporządzenia dotyczącego wydawania świadectw pracy.

  • Jakie zapisy należy uwzględnić w świadectwie pracy i w jakiej jego części, jeśli dotyczą orzeczenia sądu uznającego za bezzasadne rozwiązane umowy o pracę zrealizowane w trybie dyscyplinarnym?

– Jeżeli sąd uznałby, że rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 52 § 1 k.p., czyli w tzw. trybie dyscyplinarnym, było bezzasadne, wtedy pracodawca ma obowiązek odpowiednio sprostować świadectwo pracy. Musi to uczynić niezwłocznie i nie później niż na 3 dni od prawomocnego wydania wyroku przez sąd pracy. Natomiast informacje w sprawie wydania tego wyroku należy umieścić w ostatnim 6. punkcie świadectwa pracy zatytułowanym „informacje dodatkowe”.

  • Jakie informacje mające wpływ na ukształtowanie sytuacji pracownika w nowym miejscu pracy muszą być zawarte w świadectwie pracy (czy taka informacją będzie np. informacja o wybraniu przez pracownika podczas okresu wypowiedzenia 2 dni wolnych na poszukiwanie pracy)?

– Należy zaznaczyć, że dni na poszukiwanie pracy, które pracownik ma zagwarantowane, jeśli wypowiedzenia dokonał pracodawca, przysługują tylko w ramach rozwiązania danego stosunku pracy. Nie wpływają więc na wymiar bądź liczbę tych dni w przypadku potrzeby wykorzystania ich w następnym stosunku pracy. W związku z tym takich informacji nie umieszczamy w świadectwie pracy, ponieważ nie mają żadnego znaczenia dla przyszłego pracodawcy ani nie wpływają na kształt przyszłego stosunku pracy.

Natomiast w świadectwie pracy należy umieścić informacje dotyczące wykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Tutaj należy zwrócić uwagę na konieczność umieszczania informacji o liczbie dni i godzin wykorzystanych przez pracownika urlopu w naturze w roku, w którym kończy współpracę z dotychczasowym pracodawcą, jak również informacje o dniach i godzinach urlopu, którego nie można było wykorzystać w trakcie trwania stosunku pracy, a za które wypłacono ekwiwalent pieniężny.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »