REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność członka zarządu za zaległe składki ZUS

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

W przypadku gdy ZUS stwierdzi brak możliwości wyegzekwowania od spółki zaległych składek, członkowie zarządu, za którego kadencji wystąpiły długi, mogą spodziewać się decyzji w sprawie zapłaty zaległości za spółkę – nawet jeżeli nie pełnią już w niej żadnych funkcji.

Sylwia R. była prezesem zarządu i jednym z dwóch udziałowców spółki z o.o. „Hotel Pałac K.” prowadzącej hotel w jednym z miast na południu Polski. Do 2000 r. spółka funkcjonowała w miarę dobrze – przynosiła dochody udziałowcom, na bieżąco były regulowane należności podatkowe wobec ZUS i kontrahentów. Trudności pojawiły się w latach 2001–2002, spółka zaczęła nagle tracić płynność finansową, składki ZUS przestały być opłacane. Długi stopniowo narastały, aż pod koniec 2004 r. do siedziby spółki doręczono prawie 30 tytułów wykonawczych dotyczących zapłaty zaległych składek ZUS wraz z odsetkami. Wpłaty jednak nie następowały. Wszczęto więc postępowanie egzekucyjne, ale nie przyniosło ono skutków. W hotelu – siedzibie spółki znajdowała się już zupełnie inna firma (nadal prowadząca ten sam hotel, tyle że pod zmienioną nazwą), której właścicielem były osoby kompletnie niezwiązane ze spółką, której współudziałowcem była Sylwia R.

Autopromocja

Kalkulator składek ZUS >>

W tej sytuacji postępowanie egzekucyjne wobec spółki zostało umorzone wobec niestwierdzenia majątku. Wkrótce (już w 2005 r.) ZUS wszczął postępowanie egzekucyjne wobec samej Sylwii R. Artykuł 116 Ordynacji podatkowej (stosowany wobec należności ZUS na podstawie art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) przewiduje bowiem w razie bezskuteczności egzekucji z majątku spółki kapitałowej – solidarną odpowiedzialność członków zarządu za długi podatkowe i składkowe.

Nowe zasady ustalania składki wypadkowej >>

Sylwia R. od decyzji ZUS odwołała się do sądu, wskazując, że powinna zostać przeprowadzona cała procedura egzekucyjna. ZUS – jak twierdziła – poprzestał jedynie na stwierdzeniu, że egzekucja jest niemożliwa. Jednak – co wykazało późniejsze postępowanie sądowe – spółka „Hotel Pałac K.” jeszcze w 2006 r. funkcjonowała w obrocie, tyle że w innej miejscowości. Spółka bowiem w 2005 r. zmieniła siedzibę, nie zgłaszając jednak tego faktu w KRS. ZUS powinien ten fakt uwzględnić, prowadząc procedurę egzekucyjną. W dodatku była pani prezes zbyła udziały w spółce już w lipcu 2004 r. i w tym miesiącu przestała pełnić funkcję w zarządzie. W 2005 r. – jak twierdziła – nie miała już nic wspólnego ze spółką, której była prezesem. Nie powinna więc ponosić odpowiedzialności za działania pozostałych udziałowców i zarządu, który objął funkcje po jej odejściu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy będzie wyższa składka zdrowotna >>

Mimo to jej odwołanie nie zostało uwzględnione przez sądy. Także Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną. Uzasadniając orzeczenie, wskazał, że wprawdzie nie można mówić o bezskutecznej egzekucji w sytuacji, gdy ZUS poprzestał wyłącznie na stwierdzeniu tego faktu w ramach własnego wewnętrznego postępowania, ale w tej sprawie ZUS wszczął formalne postępowanie egzekucyjne, w wyniku którego stwierdził, że długów składkowych nie da się wyegzekwować ze względu na brak majątku dłużnika – czyli spółki. A zatem to ZUS – jako organ egzekucyjny – uznał bezskuteczność egzekucji i tym samym umożliwił skierowanie żądań zapłaty składek pod adresem byłej prezes zarządu.

Niekonstytucyjne zasady ustalania wymiaru składek emerytalno-rentowych >>

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych jest więc określona bardzo szeroko. Jednak wszystko zależy od stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. Jeżeli długi powstały w okresie zasiadania w zarządzie określonych osób, to te osoby mogą spodziewać się otrzymania decyzji obciążającej ich obowiązkiem zapłaty zaległych składek, nawet gdy nie mają już one nic wspólnego ze spółką, którą zarządzali.

Wyrok Sądu Najwyższego z 18 marca 2010 r. (II UK 303/09).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Szczepienia są jedynym dostępnym sposobem ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA