| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Stosunek pracy z wyboru

Stosunek pracy z wyboru

Wybór jest formą powierzenia pracownikom m.in. funkcji kierowniczych w organizacjach społecznych, związkowych i politycznych oraz w instytucjach samorządowych w drodze decyzji lub uchwały podjętej przez właściwy organ kolektywny. Na takiej podstawie wyboru można dokonać również na stanowiska kierownicze w państwowych instytucjach naukowych.

Możliwe jest wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy z „wybranym” pracownikiem w drodze odwołania z zajmowanego stanowiska przez właściwy organ. Wygaśnięcie lub pozbawienie pracownika mandatu należy traktować jako rozwiązanie stosunku pracy. Następuje ono w sytuacjach przewidzianych przepisami o wyborze na stanowiska w określonych instytucjach. Szczegółowe określenie wygasania mandatów w organizacjach społecznych, politycznych, spółdzielczych i spółkach, należy do statutów tych organizacji.

Kodeks pracy nie zapewnia pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru ochrony przed utratą stanowiska. Do pracowników świadczących pracę na podstawie wyboru nie mają zastosowania przepisy ograniczające możliwość rozwiązania stosunku pracy w okresie urlopu, usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz w wieku przedemerytalnym.

Odpowiedzialność urzędników za naruszenie prawa - nowa ustawa >>

Określenie zakresu uprawnień osób odwołanych ze stanowisk obsadzanych na podstawie wyboru stanowi przedmiot uregulowań szczególnych zawartych w statutach, regulaminach bądź przepisach ustawowych normujących status pracowników wybieranych na dane stanowiska.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK