| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ustawa żłobkowa potrzebna jak najszybciej - uważają pracodawcy

Ustawa żłobkowa potrzebna jak najszybciej - uważają pracodawcy

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest bardzo potrzebna, wychodzi naprzeciw oczekiwaniem pracodawców i pracowników, powinna zostać uchwalona jak najszybciej - uważa ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Magdalena Janczewska.

Przykładowo, dla pracodawców zatrudniających do 50 pracowników, podwyższenie odpisu z 37,5 proc. do 62,5 proc. - jak przewidują założenia ustawy - pozwoliłoby na organizację żłobka dla 10 dzieci (przy założeniu, że rodzice ponoszą koszty wyżywienia i 50 proc. kosztów pozostałych), dla pracodawców zatrudniających powyżej 1 tys. pracowników podwyższenie odpisu z 37,5 proc. do 42,5 proc., pozwoliłoby na organizację żłobka dla 30 dzieci.

Jej zdaniem na tym właśnie powinna polegać polityka prorodzinna. "Nie na rozdawaniu becikowego, ale umożliwieniu ludziom godzenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci" - podkreśliła.

"Mam nadzieję, że ta ustawa jak najszybciej zostanie uchwalona, Wierzę, że w Polsce można szybko uchwalić nie tylko ustawę hazardową. Są ważniejsze ustawy i ta się moim zdaniem do nich zalicza" - mówiła Janczewska.

Obecnie przyzakładowych żłobków jest niewiele. Przede wszystkim dlatego, że obecnie żłobki jako zakłady opieki zdrowotnej, obwarowane są tyloma wymogami, że ich spełnienie jest bardzo trudne. Mało jest również przyzakładowych przedszkoli, choć ich zakładanie jest łatwiejsze. "Liczę, że podobne zachęty dotyczyć będą również przedszkoli. To powinien być kolejny krok" - uznała Janczewska.

Formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 >>

Jej zdaniem Ministerstwo Finansów, które miało zastrzeżenia do projektu, powinno spojrzeć na tę kwestię perspektywicznie. "Ważne są nie tylko doraźne wpływy do budżetu, ale również dodatkowe oszczędności, choćby z tytułu powrotu do pracy rodziców opiekujących się dziećmi. Trzeba także myśleć o tym, co będzie za 10, 20 i 30 lat" - mówiła.

Obecnie jedynie 2 proc. dzieci chodzi do żłobka, tylko 16 proc. gmin ma żłobki, z czego tylko co 20. jest prywatny. Tymczasem, jak podkreśla Janczewska, w Polsce jest 1,2 mln dzieci poniżej trzech lat. "Ktoś musi się tymi dziećmi opiekować. Ich rodzice lub dziadkowie - osoby w wieku produkcyjnym - nie pracują, chociaż mogliby" - zaznaczyła.

Przypomniała, że prognozy demograficzne nie pozostawiają złudzeń: w 2030 r. na dwie osoby pracujące, przypadać będzie jedna osoba powyżej 65. roku życia, w 2050 r. - na 100 osób w wieku produkcyjnym będzie już 75 osób powyżej 65 lat. "Trzeba robić wszystko, żeby było jak najwięcej osób w wieku produkcyjnym i aktywizować je" - podkreśliła.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK