REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co piąty Polak pracował za granicą

REKLAMA

Jedna piąta Polaków (20 proc.) przyznaje, że zdarzyło im się pracować za granicą; 12 proc., choć za granicą nie pracowało, rozważa taką możliwość; jednak 22 proc. badanych nie wie, co zrobić, żeby wyjazd do pracy za granicą był bezpieczny - wynika z sondażu TNS OBOP.

Większość Polaków (68 proc.) nigdy nie pracowała za granicą i nie zamierza w przyszłości szukać zatrudnienia poza Polską.

Autopromocja

Doświadczenie pracy za granicą najczęściej mają za sobą: mężczyźni (26 proc.), osoby w wieku 30 i 40 lat (po 30 proc.), z wykształceniem wyższym (28 proc.) lub zasadniczym zawodowym (27 proc.), bezrobotni (36 proc.) i robotnicy (29 proc.).

Możliwość podjęcia w przyszłości pracy za granicą rozważa: 33 proc. 15-19-latków, 25 proc. 20-29-latków, 32 proc. uczniów i studentów oraz 19 proc. robotników.

Emigracja zarobkowa Polaków - kryzys lepiej przetrwać za granicą >>

Wśród osób, które za granicą nie pracowały i nie rozważają takiej możliwości, najwięcej jest badanych w wieku ponad 60 lat (87 proc.) lub 50-59 lat (76 proc.), respondentów z wykształceniem podstawowym (82 proc.) lub średnim (75 proc.), mieszkańców wsi (72 proc.), gospodyń domowych (88 proc.) oraz emerytów i rencistów (88 proc.), a także osób, które nigdy nie były za granicą (91 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co czwarty (25 proc.) Polak zdecydowałby się na podjęcie pracy za granicą na czarno. 22 proc. badanych raczej nie zgodziłoby się pracować poza Polską bez zezwolenia, a 49 proc. - na pewno nie.

Na podjęcie pracy w kraju, którego języka nie znają na pewno zdecydowałoby się 8 proc., a dalsze 21 proc. rozważyłoby taką możliwość. 23 proc. badanych raczej, a 46 proc. na pewno nie zgodziłoby się na podjęcie pracy za granicą bez znajomości języka.

Fikcyjna praca za granicą aby uniknąć składek ZUS >>

Dość często badani nie mają oporów, by podjąć za granicą pracę niezgodną ze swoimi kwalifikacjami - 12 proc. zdecydowanie, a 32 proc. raczej zgodziłoby się na taką pracę. 18 proc. miałoby duże obawy czy ją podjąć, a 33 proc. bez wątpienia by się na to nie zdecydowało.

Warto zauważyć, że 4 proc. Polaków to osoby, które zdecydowanie podjęłyby się pracy za granicą zarówno na czarno, w kraju, którego języka nie znają, jak i niezgodnej ze swymi kwalifikacjami.

Polacy dość często skłonni byliby odpowiedzieć na ogłoszenie oferujące atrakcyjną pracę za granicą bez większych wymagań, którego treść brzmi: "Kelnerka (kelner) w Anglii, 1200 funtów/mc, nie musisz znać języka, także bez kwalifikacji. Zadzwoń 952 147 449." 6 proc. badanych zdecydowanie odpowiedziałoby na powyższe ogłoszenie. Dalsze 15 proc. być może zdecydowałoby się na nie odpowiedzieć. 23 proc. respondentów stwierdza, że raczej nie byliby zainteresowani, a 51 proc. na pewno by na podobne ogłoszenie nie odpowiedziało. 5 proc. ankietowanych nie wie, jak by się zachowali.

Ofert pracy za granicą Polacy najczęściej poszukiwaliby wśród rodziny i znajomych (54 proc.). Co trzeci badany (33 proc.) starałby się znaleźć zatrudnienie poza krajem za pośrednictwem urzędu pracy. Co piąty respondent zdałby się na ogłoszenia w internecie (21 proc.), a niewielu mniej na agencję pracy zagranicznej (19 proc.). W ogłoszeniach prasowych ofert szukałoby mniej, bo 14 proc. Polaków. Najmniej popularne jest natomiast szukanie na miejscu na własną rękę (11 proc.). 15 proc. badanych nie wie, gdzie mogliby poszukiwać oferty pracy za granicą.

Ponad jedna piata (22 proc.) Polaków nie wie, co należy zrobić, żeby wyjazd do pracy za granicą był bezpieczny. Najczęściej badani deklarują, że gdyby mieli podjąć pracę za granicą, to upewniliby się, że firma oferująca pracę naprawdę istnieje (34 proc.).

Praca za granicą >>

28 proc. respondentów pytałoby o radę rodzinę i znajomych. 22 proc. badanych sprawdziłoby, czy pośrednik oferujący pracę działa legalnie, 17 proc. zabrałoby ze sobą kwotę pieniędzy wystarczającą na powrót do Polski, 14 proc. podałoby rodzinie dokładne dane miejsca swojego pobytu za granicą, a po 10 proc. szukałoby w internecie informacji, co zrobić, żeby wyjechać bezpiecznie oraz ubezpieczyłoby się od kosztów leczenia i następstw niebezpiecznych wypadków.

Mniej niż co dziesiąty badany: zgromadziłby potrzebne dokumenty; ustaliłby częstotliwość kontaktów z najbliższymi; załatwiłby sobie mieszkanie w kraju, do którego by jechał; wziąłby ze sobą numery telefonów instytucji, które mogłyby pomóc w razie potrzeby; uczyłby się języka. 7 proc. ankietowanych nic by nie zrobiło przed wyjazdem.

Tylko 8 proc. osób, które w przeszłości pracowały za granicą, nie wie, jakie działania należy podjąć przed wyjazdem. Badani z tej grupy częściej od innych poszukiwaliby ważnych informacji na stronach ministerstw i organizacji pozarządowych (16 proc.) oraz zgromadziliby wszystkie potrzebne dokumenty np. potwierdzające kwalifikacje (15 proc.). Co można zrobić by zwiększyć bezpieczeństwo wyjazdu, nie wie 15 proc. osób rozważających podjęcie pracy za granicą i więcej niż co czwarta (27 proc.) z tych, które nie pracowały poza Polską i nie rozważają takiej możliwości.

Zmiana zasad wydawania karty EKUZ >>

Wśród osób z wykształceniem podstawowym aż 46 proc. nie wie, co należy zrobić, przed wyjazdem do pracy za granicą, w porównaniu do 12 proc. osób z wykształceniem wyższym.

Sondaż zrealizowano w dniach 18-21 lutego na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 Polaków w wieku powyżej 15 lat. Badanie społecznej świadomości zagrożeń związanych z handlem ludźmi i podejmowaniem pracy za granicą przeprowadzone zostało w ramach projektu Ambasady Brytyjskiej w Polsce. Partnerami projektu są Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), Fundacja Dzieci Niczyje i Fundacja La Strada.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    REKLAMA

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    REKLAMA