REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędzanie na emeryturę - tak, ale w przyszłości

REKLAMA

Polacy oszczędzanie na emeryturę odkładają na później. Aż 75 proc. społeczeństwa przyznaje, że poza odprowadzaniem obowiązkowej składki na ZUS i OFE, nie oszczędza dodatkowo na emeryturę - wynika z raportu „Emerytura po polsku”  firmy doradczej On Board PR Ecco Network opartego o badania zrealizowane przez PBS DGA.

Osoby, które nie odkładają dodatkowych środków na poczet przyszłej emerytury najczęściej jako powody podają niemal na równi: brak środków (38 proc.) oraz brak wcześniejszego namysłu nad kwestią oszczędzania na emeryturę (40 proc.). Z kolei 16 proc. społeczeństwa uważa, że emerytura którą otrzymają od ZUS i OFE będzie dla nich wystarczająca.

Autopromocja

"Polacy nie wykorzystują narzędzi oferowanych przez instytucje finansowe. Zdecydowanie wolimy polegać na ZUS i OFE mimo, że  uważamy, że środki z dwóch obowiązkowych filarów nie zapewnią nam godnej emerytury” – komentuje Katarzyna Rek, Finance Departament On Board PR Ecco Network.

Minimalna emerytura dla każdego >>

Jak wynika z raportu wśród osób, które lokują środki z myślą o emeryturze, najczęściej wybieranym produktem są rachunki oszczędnościowe, bądź rozliczeniowo-oszczędnościowe (ROR) - korzysta z nich 7 proc. społeczeństwa. Innym sposobem na odkładanie pieniędzy na emeryturę, z którego korzystają Polacy są lokaty bankowe oraz indywidualne konta emerytalne (po 5 proc.). 4 proc. respondentów dodatkowe środki na emeryturę inwestuje w fundusze inwestycyjne.

„Oszczędzanie na własną rękę być może wynika z braku wiedzy na temat bezpośrednich korzyści z oszczędzania za pomocą IKE. Warto podkreślić, że IKE to bardzo różnorodna koncepcja – od bezpiecznych instrumentów, jakie oferują banki w formie lokat, poprzez różnego rodzaju produkty inwestycyjne oferowane przez zakłady ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne, aż po inwestycje w indywidualnie wybrane akcje, czyli IKE w formie rachunku maklerskiego, dające możliwość bezpośredniego działania na giełdzie” – mówi Grzegorz Zalewski, ekspert Domu Maklerskiego BOŚ. „Problemem jest to, że bardzo mało osób wie, że dzięki różnorodności form IKE, każdy może znaleźć najlepszą dla siebie formułę” – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Motywację do oszczędzania dodatkowych funduszy na emeryturę wskazywaną przez respondentów stanowi chęć posiadania wyższego standardu życia niż ten, na który można sobie pozwolić otrzymując środki jedynie z ZUS czy OFE. Taką odpowiedź wskazało 38 proc. respondentów. Co czwarty Polak oszczędza dodatkowe fundusze na emeryturę, ponieważ chce dysponować dodatkowymi środkami na wypadek nieprzewidzianych wypadków losowych.

Emerytury będą o połowę niższe od ostatniego wynagrodzenia >>

70 proc. Polaków w wieku przedemerytalnym uważa, że warto oszczędzać dodatkowe środki na emeryturę. Główną motywacją do dodatkowego oszczędzania jest obawa zbyt niskich wypłat z ZUS-u. Co ciekawe – opinia ta jest bardziej popularna wśród młodszej grupy badanych. Wyniki najnowszych badań wskazują jednak, że mimo takiego przekonania większość z nas nie podejmuje żadnych działań w kierunku zapewnienia sobie godnej przyszłości – robi to tylko co piąta osoba – podkreśla Tomasz Dziedzic z PBS DGA.

Wyniki wspólnego badania On Board PR i PBS DGA wskazują, że 70 proc. społeczeństwa uważa, że warto już dziś myśleć o stanie swojego konta na emeryturze i odkładać na  ten cel środki. Polacy podkreślają jednak  brak odpowiedniej wiedzy w zakresie doboru odpowiednich narzędzi. 43 proc. respondentów uważa, że chciałoby wiedzieć więcej na temat możliwości oszczędzania na poczet przyszłej emerytury. Chęć pogłębienia wiedzy wskazują zwłaszcza osoby młode (co druga osoba w wieku 18-24 lata), ale również gospodynie domowe (65 proc.), handlowcy (46 proc.), a także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i robotnicy niewykwalifikowani (45 proc.).

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IKE >>

„Wyniki niniejszego badania oraz dane publikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego pokazują, że większość polskiego społeczeństwa ma świadomość tego, że należy oszczędzać dodatkowe fundusze na emeryturę. Jednocześnie widać, że Polacy na razie tego nie robią. Działania komunikacyjne instytucji finansowych powinny skupić się na prezentowaniu konkretnych korzyści płynących z oszczędzania dodatkowych, nawet niewielkich środków tak, aby uświadomić potencjalnym klientom, że inwestowanie w ramach III filaru jest nie tyle przywilejem, co koniecznością” – podkreśla Katarzyna Rek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA