| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – czy będą zmiany prawa

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – czy będą zmiany prawa

11 kwietnia przestanie obowiązywać art. 103 Kodeksu pracy. Jeśli do tego czasu nie wejdą w życie nowe przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, to od tej daty pracownicy i pracodawcy będą mogli samodzielnie ustalać zasady kierowania pracowników na szkolenia.

Jeśli do 11 kwietnia 2010 r. nie wejdą w życie nowe przepisy, to pracownicy i pracodawcy będą mogli samodzielnie ustalać zasady kierowania pracowników na szkolenia czy studia. Moc obowiązującą straci bowiem m.in. rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.). Oznacza to, że zabraknie szczegółowej podstawy prawnej do kierowania pracowników na szkolenia. – Ale to wcale nie oznacza, że pracodawcy nagle zaczną hurtowo odmawiać pracownikom urlopów, czy też pracownicy masowo zaczną rezygnować z podnoszenia kwalifikacji – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Konfederacji Pracodawców Polskich.

Obowiązek dostosowania przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał art. 103 Kodeksu pracy za niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. Zabrakło bowiem wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego.

Według unijnych danych Polska ma bowiem jeden z najniższych wskaźników uczestnictwa osób dorosłych w kształceniu ustawicznym. Jednak senacki projekt zmian w Kodeksie pracy zamiast pomóc może jeszcze ograniczyć liczbę pracowniczych szkoleń. Istnieje realne ryzyko, że pracodawcy jeszcze znacznie mniej chętnie będą wysyłać pracowników na szkolenia, czy też wyrażać na nie zgodę, jeśli z inicjatywą wystąpi sam pracownik. Oznacza to, że jeśli pracodawca wyraża zgodę na szkolenie, to w obu przypadkach będą obowiązywać te same zasady. Pracownikowi będzie więc przysługiwał 6-dniowy urlop na każde szkolenie, nawet jeśli będzie ono trwało tylko 30 godzin. To jednak nie koniec problemów. Równie spore komplikacje czekają pracodawcę, który zgodzi się, aby jego pracownik studiował. Takiemu pracownikowi przysługiwać będzie bowiem 21 dni urlopu (w przypadku studiów dwuetapowych dwukrotnie więcej). – To oznacza miesięczną nieobecność pracownika i duże koszty. Spowoduje to, że pracodawcy w ogóle nie będą wyrażali zgody na studiowanie nawet wówczas, gdy nie mają nic przeciwko temu. Chcąc poprawić sytuację edukacyjną pracowników, ustawodawca zrobił im więc tak naprawdę niedźwiedzią przysługę – uważa Janczewska

Obecnie trwają intensywne prace sejmowe nad wprowadzeniem regulującej te kwestie nowelizacji Kodeksu pracy, ale uchwalenie ustawy może odbyć się już po 11 kwietnia, trudno będzie więc o wydanie stosownego rozporządzania.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK