| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Państwo musi dokładać do FUS - zabraknie miliardów na emerytury i renty

Państwo musi dokładać do FUS - zabraknie miliardów na emerytury i renty

Przy 4,5-proc. wzroście PKB w 2011 r. ZUS-owi zabraknie 70 mld zł. Jeżeli dane makroekonomiczne dla Polski okazałyby się gorsze, dziura w kasie FUS byłyby większa - wynika z opublikowanej przez ZUS "Prognozy wpływów i wydatków FUS na lata 2011-2015".

"Ważne jest, byśmy tworzyli warunki do budowania całościowego i przejrzystego systemu emerytalnego. Biorąc pod uwagę informację o dużych niedoborach (FUS), bardzo istotne będzie przemyślenie całości systemu" - dodał wicepremier.

Pawlak ocenił, że deficyt ZUS rośnie z roku na rok. "Z drugiej jednak strony wydatki na KRUS spadają. Być może jest moment i czas, żeby się zastanowić nad rozwiązaniem, które polegałoby na wprowadzeniu prostego, ryczałtowego systemu składkowego. Dawałby on emeryturę obywatelską na podstawowym poziomie, nie narażał budżetu państwa na różnego rodzaju ryzyko niewypłacalności, a z drugiej strony dawał ludziom gwarancję utrzymania w miarę godziwej emerytury" - wyjaśnił.

ZUS w swojej prognozie opracował także bardziej i mniej optymistyczny wariant wydarzeń. W tym pierwszym dodatkowe potrzeby FUS w latach 2011-2015 wahałyby się w przedziale między 57,9 mld zł a 65,5 mld zł. W sumie wyniosłyby w ciągu pięciu lat ponad 300 mld zł. Jeżeli sprawdziłby się pesymistyczny scenariusz, FUS potrzebowałby w tych latach od 78,6 mld zł do 92,9 mld zł rocznie, co w sumie dałoby ponad 400 mld zł deficytu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK